Festiwal Literacki Znaczenia
Festiwal Literacki „Znaczenia” opiera się na idei spotkania i dyskusji, do jakiej może inspirować książka. Wśród obejmujących wszystkie gatunki literackie kapituła wskazuje jedną książkę, która odważnie konfrontuje się ze współczesnością, ale skłania też do myślenia o przyszłości. W 2022 roku Nagrodę Literacką „Znaczenia” jury postanowiło przyznać Tomaszowi Szerszeniowi za wydane przez słowo/obraz terytoria „Wszystkie wojny świata”, gęsty, przejmujący i nieoczekiwanie aktualny esej o formach, odmianach i językach wojennej przemocy.
To właśnie ta książka stanie się centralnym punktem programu festiwalu. Złożą się na niego spotkania autorskie, dyskusje i polemiki, pokazy filmów, performanse i wystawy artystyczne. Nie zapomnimy też o dzieciach! W 2022 roku festiwal będzie trwał trzy dni – 17, 18 i 19 września. Wydarzenia odbędą się w wołomińskiej bibliotece, domu kultury, muzeum, restauracji, warszawskiej Czytelni Słów i Dźwięków „Elektra”. Głównymi organizatorami festiwalu są gmina Wołomin, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie, a współorganizatorem Miejski Dom Kultury w Wołominie.
WOŁOMIN, 17 WRZEŚNIA
godz. 11.00–13.00, Miejski Dom Kultury
Film: Drogi Panie Dyktatorze / Das Glaszimmer
Słowo wstępne: Michał Matuszewski. Reż. Christian Lerch, Niemcy 2020, 93 min, wiek 9+. Czy jeden list może zatrzymać bieg wojennych zdarzeń? 11-letni Felix wraz ze swoją koleżanką postanawiają wysłać wiadomość do Führera i położyć kres walkom. Opowiedziana z perspektywy dziecka historia o sile przyjaźni i ludziach, których los postawił po różnych stronach barykady.
godz. 13.00–14.30, Miejska Biblioteka Publiczna
Nic a jednak coś
Warsztaty plastyczne z pisarką Anną Paszkiewicz, autorką książki Coś i Nic, podczas których ich uczestnicy dowiedzą się, dlaczego słowa, które słyszymy od innych, czasem pomagają nam wzrastać, a czasem ucinają nam skrzydła.
godz. 14.00–16.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Inauguracja festiwalu. Nie należy przywiązywać się do widoku z jednego okna
Rozmowa o znaczeniu różnorodności kultur w życiu społeczności, z udziałem pisarki i wydawczyni Moniki Sznajderman i Patrycji Dołowy – pisarki, artystki multimedialnej, działaczki społecznej. Prowadzenie: poeta i publicysta „Tygodnika Powszechnego” – Wojciech Bonowicz.
godz. 16.00, Miejski Dom Kultury
Czytać to, czego nie napisano
Wernisaż wystawy Laureata Festiwalu Tomasza Szerszenia z jego udziałem, prezentującej wybrane wątki fotograficzno-ilustracyjne, które pojawiają się w książce Wszystkie wojny świata, jednocześnie będąc jej uzupełnieniem. Komentarz: Marta Czyż, kuratorka.
godz. 18.30, Muzeum im. Z. i W. Nałkowskich
Czytanie poezji z pogranicza
Wieczór z udziałem poetek: Iryny Mularczuk i jej tłumaczki Katarzyny Szwedy, oraz duetu poetyckiego:
Marcin Mokry (słowo, poemat Świergot) i Bartek Horyza (akordeon). Prowadzenie: Małgorzata Sporek-Czyżewska z Fundacji Pogranicze.
godz. 21.00–23.00, Miejski Dom Kultury
Film: Moja wojna / Моя вiйна
Słowo wstępne: Michał Matuszewski i Tomasz Szerszeń.
Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które brały czynny udział w działaniach wojennych.
godz. 10.00–18.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Targi książki
Dostępne na parkingu przed biblioteką.
WOŁOMIN, 18 WRZEŚNIA
godz. 10.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Żołnierz i Pani Drzewa. Opowieść o powrocie do domu
Opowieść o wolności, bliskości i poszukiwaniu nadziei w naturze, połączona z warsztatami, podczas których nauczycielami będą drzewa. Opowiadanie i prowadzenie: Beata Frankowska, muzyka (akordeon i śpiew): Robert Lipka.
godz. 12.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Drobne przyjemności, kiedy świat się sypie
Spotkanie z poetą i aktywistą, współtworzącym Wydawnictwo papierwdole – Konradem Górą i pisarką, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia – Dorotą Kotas. Rozmowę prowadzi redaktorka „Wysokich obcasów” Paulina Reiter.
godz. 14.00, Restauracja Przystanek Smaki Mamuśki
O obrotach wielkich rzeczy
Rozmowa z poetami Elżbietą Lipińską i Wojciechem Bonowiczem – o poezji oszczędnej, ale celującej w sedno, o powidokach traum i o tym, jak pomimo nich wprawiać siebie i świat w dalsze obroty. Prowadzenie: kuratorka i poetka Joanna Mueller.
godz. 16.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Wojna o zasoby?
Debata poświęcona zagrożeniom klimatycznym i ich skutkom dla przyrody i życia na ziemi z udziałem: dr. hab. inż. Zbigniewa Karaczuna – profesora Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW, Katarzyny Bilewskiej – rzeczniczki prasowej Greenpeace Polska, dr. Macieja Kaweckiego – pełniącego funkcję Digital EU Ambassador i Prezesem Instytutu Lema, pisarza Adama Robińskiego oraz aktora Adam Woronowicz. Debatę prowadzi Edwin Bendyk – dziennikarz tygodnika „Polityka” i Prezes Fundacji Batorego.
Podczas debaty obecny będzie tłumacz języka migowego.
godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Spotkanie z laureatem Tomaszem Szerszeniem
Wręczenie nagrody i statuetki Laureatowi Festiwalu Znaczenia 2022 przez Elżbietę Radwan – Burmistrz Wołomina. Rozmowę z Tomaszem Szerszeniem, z gościnnym udziałem Jakuba Kornhausera – Laureata pierwszej edycji Festiwalu poprowadzi Zofia Król – Przewodnicząca Kapituły i redaktorka naczelna „Dwutygodnika”.
Podczas wydarzenia obecny będzie tłumacz języka migowego. Wydarzenie transmitowane na żywo.
WARSZAWA, 19 WRZEŚNIA
godz. 19.00, Mazowiecki Instytut Kultury
Skrzyżowania i marginesy
Spotkanie z laureatem festiwalu Tomaszem Szerszeniem, rozmowę prowadzi Elżbieta Szymańska.
Podczas wydarzenia obecny będzie tłumacz języka migowego. Wydarzenie transmitowane na żywo.
Dyrektorką artystyczną Festiwalu Literackiego Znaczenia jest Urszula Zajączkowska.