„Słowa w ogniu. Spotkanie autorskie i rozmowa z Lidią Sadkowską-Mokkas o książce „Słowa w ogniu. Literaci w Warszawie 1939-1945”

“Nie ma historii, są tylko ludzie, którzy niegdyś żyli”. Czesław Miłosz

W przededniu 70. rocznicy śmierci Zofii Nałkowskiej Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie „Dom nad Łąkami” serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Lidią Sadkowską-Mokkas o książce „Słowa w ogniu. Literaci w Warszawie 1939-1945”. Autorka w swojej najnowszej publikacji pochyliła się nad okresem II wojny światowej z perspektywy warszawskich twórców, w tym Zofii Nałkowskiej. Mottem książki stały się słowa Czesława Miłosza, które Lidia Sadkowska-Mokkas uzupełniła swoim komentarzem: „Świat widziany przez pryzmat jednostkowych doświadczeń i emocji jest ciekawszy, a przede wszystkim sugestywniejszy, czulszy i prawdziwszy.”

„Pokazuję rzeczywistość okresu II wojny widzianą z perspektywy doświadczeń twórców. Przedstawiam panoramę ówczesnego warszawskiego życia literackiego, jego wielobarwność i intensywność. (…) Pomysł napisania książki wynikał z chęci uzupełnienia luki tematycznej, ponieważ dotychczas nie powstała publikacja syntezująca ówczesne życie literackie w aspekcie biograficznym. Wiodącymi bohaterami książki są w głównej mierze dwie generacje: przedstawiciele starszego pokolenia, o ugruntowanej pozycji literackiej jak Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Andrzejewski, Karol Irzykowski, Stanisław Rembek, Ferdynand Goetel czy Czesław Miłosz, ale i młodzież literacka debiutująca w czasie wojny, spolaryzowana ideologicznie, wywodząca się z różnych środowisk – z kręgu „Sztuki i Narodu”, „Dźwigarów” czy socjalistycznych „Płomieni”. Zdarzają się i literaccy outsiderzy.” L. Sadkowska-Mokkas

Nota wydawcy
Wakacje w krajowych i zagranicznych rozjazdach. Lato piękne, upalne, ale pełne złowrogich przeczuć. W stolicy trwa nieprzerwane carpe diem. Jeszcze tli się nadzieja, że burza zakotwiczy na etapie dyplomatycznych rozmów oraz politycznych pertraktacji.

1 września 1939 roku, pamiętny piątek. Brutalne przebudzenie, zniweczenie nadziei, odarcie ze złudzeń. Data zmieniająca bieg zdarzeń.

Plejada koryfeuszy, ale i utalentowana młodzież, która z impetem i determinacją zawładnęła podziemną literacką sceną, na trwałe wpisując się w dzieje polskiej literatury. Świat widziany „od środka”, poprzez pryzmat indywidualnych emocji oraz doświadczeń. Historia odzwierciedlona w losach poetów i pisarzy różnych pokoleń.

Opis codzienności oraz aktu twórczego w sytuacjach granicznych. W cieniu dwóch, wyniszczających jednostkę totalitaryzmów. Możliwość poczucia atmosfery, znalezienia się w epicentrum i tyglu zdarzeń, „pieczarze Polifema”, „kotle śmierci”.

W tle panorama Warszawy – miasta przypominającego Herkulanum i Pompeje, unicestwianego, ale nietracącego animuszu, nadal podszytego Wiechem. Miasta niepokornego, które w okresie wojny i okupacji stanowiło dla Polaków „tlen” oraz „powiew wolności”. Miasta z duszą, niezwykle energetycznego. Miasta niezwyciężonego.

Lidia Sadkowska-Mokkas – polonistka, dziennikarka, varsavianistka, autorka szkiców literackich oraz biografii: „Przystanek Warszawa. Subiektywny przewodnik literacki”, „Warszawa skamandrytów”, „Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy”, „Dygat Pan”, „Słowa w ogniu. Literaci w Warszawie 1939-1945”.

Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książki.
Serdecznie zapraszamy
Wstęp wolny

Organizatorzy: Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie, Gmina Wołomin

Data

gru 14 2024
Expired!

Czas

17:00 - 18:00

Lokalizacja

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie
ul. Nałkowskiego 17, 05-200 Wołomin

Organizator

Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich
Telefon
22 786 22 19
Email
muzeumnalkowskich@muzeumnalkowskich.pl
Strona WWW
http://www.muzeumnalkowskich.pl