Bilet metropolitalny i Wołomińska Karta Mieszkańca/Wołomińska Karta Mieszkańca Senior „Wołomin Blisko”

O wydanie karty mogą wystąpić wszystkie osoby, które rozliczyły PIT za ubiegły rok w Urzędzie Skarbowym w Wołominie, a na zeznaniu wskazały zamieszkanie na terenie gminy Wołomin. Jedna karta umożliwi zarówno podróże ze zniżką, jak i potwierdzi uprawnienia do korzystania z ofert i rabatów przygotowanych dla jej posiadaczy przez Partnerów programu Wołomińska Karta Mieszkańca/Wołomińska Karta Mieszkańca Senior „Wołomin Blisko”. Bilet Metropolitalny (Warszawa+) przeznaczony jest dla osób korzystających z komunikacji Warszawskiego Transportu Publicznego. Obejmuje autobusy, tramwaje, metro, linie lokalne „L”, pociągi SKM oraz Kolei Mazowieckich w granicach 1 i/lub 2 strefy biletowej. 

Szczegółowe zasady przyznawania karty, jej wzór oraz druk wniosku określa Zarządzenie nr 238/2024 Burmistrza Wołomina z dnia 04.10.2024 roku (link do zarządzenia w Biuletynie Informacji Publicznej) w sprawie wprowadzenia Regulaminu zasad weryfikacji uprawnień, wydawania i używania „Wołomińskiej Karty Mieszkańca” i „Wołomińskiej Karty Mieszkańca Senior” oraz regulaminu współpracy partnerów z Gminą Wołomin w ramach programu ‘Wołomińska Karta Mieszkańca” i „Wołomińska Karta Mieszkańca Senior”. Rejestracja oraz składanie wniosków o dołączenie do programu odbywa się na stronie Wołomin Blisko – aktywne łącze, za pośrednictwem aplikacji mobilnej Wołomin Blisko dostępnej na platformach Google Play i App Store oraz w Urzędzie Miejskim w Wołominie. Usługa jest bezpłatna i została rozszerzona o aplikację mobilną i stronę www.

Kto to może ubiegać się o wydanie Wołomińskiej Karty Mieszkańca?

O wydanie Karty Mieszkańca może ubiegać się:
1) osoba, która:
– rozliczyła podatek dochodowy od osób fizycznych za rok poprzedzający złożenie wniosku w Urzędzie Skarbowym w Wołominie i w zeznaniu rocznym PIT wskazała adres zamieszkania w Gminie Wołomin;
– przedstawiła zaświadczenie z Urzędu Skarbowego w Wołominie potwierdzające fakt złożenia zeznania, zawierające adres zamieszkania podatnika w gminie Wołomin;
– złożyła pisemne oświadczenie o uregulowaniu należności wynikających z podatków i opłat lokalnych na rzecz gminy Wołomin oraz o wypełnieniu obowiązku złożenia deklaracji wraz z jej ewentualną aktualizacją, wynikającego z art. 6 m ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2024, poz. 399 ze zm.) według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do Regulaminu. W przypadku osoby zamieszkującej w zabudowie wielorodzinnej w celu otrzymania Karty Mieszkańca konieczne jest złożenie potwierdzenia liczby osób w gospodarstwie domowym zgłoszonych do zarządcy budynku.
– wskazała adres zamieszkania w Gminie Wołomin i przedstawiła dowód opłacenia ostatniej składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
2) dziecko rodzica spełniającego warunek określony w pkt 1.
W przypadku dzieci uczących się do ukończenia przez nich 21 roku życia lub studentów do ukończenia przez nich 26 roku życia, Wołomińską Kartę Mieszkańca wydaje się na podstawie ważnej Karty wydawanej lub wydanej jednemu z rodziców przez Urząd Miejski w Wołominie.
W przypadku osoby duchownej do wydania Karty konieczne jest okazanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego w Wołominie o rozliczeniu zryczałtowanego podatku dochodowego (PIT 19-A).

Wymiana kart będzie trwała do końca 2024 roku.

Jakie dokumenty należy przedstawić, aby otrzymać Wołomińską Kartę Mieszkańca / Wołomińską Kartę Mieszkańca Senior?

Do wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 5, okazuje się do wglądu:
1) potwierdzenie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok poprzedzający złożenie wniosku w Urzędzie Skarbowym w Wołominie za rok poprzedni poprzez przedstawienie do wglądu jednego z poniższych dokumentów:
a) kopię pierwszej strony rocznego zeznania podatkowego (PIT), opatrzonego prezentatą Urzędu
Skarbowego w Wołominie;
b) kopię pierwszej strony zeznania podatkowego (PIT), złożonego za pomocą operatora pocztowego wraz z dokumentem nadania ze wskazanym adresem nadawcy oraz odbiorcy Urzędu Skarbowego w Wołominie;
c) zaświadczenie z Urzędu Skarbowego w Wołominie, potwierdzającego fakt złożenia zeznania ze wskazaniem gminy Wołomin jako miejsca zamieszkania podatnika;
d) zaświadczenie z Urzędu Skarbowego w Wołominie potwierdzającego fakt niezłożenia zeznania podatkowego ze względu na nieosiąganie dochodu za rok poprzedni, z jednoczesną informacją
o zarejestrowaniu w Urzędzie Skarbowym w Wołominie ze wskazaniem gminy Wołomin jako miejsca
zamieszkania podatnika i rozliczaniu podatku w latach poprzednich;
e) kopię pierwszej strony zeznania podatkowego (PIT), rozliczonego za pośrednictwem internetu wraz z urzędowym poświadczeniem odbioru zeznania podatkowego przez Urząd Skarbowy w Wołominie, wydanym przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO). Wygenerowany numer dokumentu musi być zgodny z identyfikatorem dokumentu UPO;
2) kopię dowodu opłacenia ostatniej składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wydanie Karty jest możliwe po spełnieniu wszystkich warunków, o których mowa w § 2 ust. 2 i 3 oraz § 3 ust. 1 i następuje po pozytywnej weryfikacji wszystkich okazanych dokumentów i złożonych oświadczeń.

3) w przypadku osoby zamieszkującej w zabudowie wielorodzinnej:

– aktualną deklarację (lub jej zmianę) o liczbie osób w gospodarstwie domowym, złożoną do zarządcy budynku opatrzoną potwierdzeniem wpływu lub potwierdzeniem nadania;

– pisemne potwierdzenie od zarządcy budynku o liczbie osób w gospodarstwie domowym;

– inna forma potwierdzenia liczby osób w gospodarstwie domowym z okresu 30 dni przed złożeniem wniosku o wydanie karty (np. informacja zarządcy budynku o zmianie stawki czynszu za lokal).

Przy składaniu wniosku o wydanie Karty pracownik Urzędu Miejskiego w Wołominie może zażądać okazania następujących dokumentów:
1) potwierdzającego stopień pokrewieństwa w sytuacji, gdy nazwisko dziecka i rodzica różnią się;
2) zaświadczenia o nadaniu numeru NIP w przypadku obcokrajowców nie posiadających numeru PESEL.

Czy potrzebuję karty fizycznej?

Karta fizyczna – Karta mieszkańca w formie zbliżeniowej elektronicznej karty plastikowej z chipem, posiadającej zaprogramowany indywidualny numer nadany przez producenta układu pamięciowego, która została spersonalizowana poprzez naniesienia na jej awersie imienia, nazwiska, numeru karty, zdjęcia użytkownika karty oraz wzoru graficznego określonego w zarządzeniu w sprawie weryfikacji uprawnień weryfikacji uprawnień, wydawania i użytkowania oraz współpracy partnerów z Gminą Wołomin w ramach programu Wołomińskiej Karty Mieszkańca / Wołomińskiej Karty Mieszkańca Senior „Wołomin blisko”, upoważniająca do korzystania z ulgi zniżek przysługujących w ramach programu Karta Mieszkańca „Wołomin blisko”. Karta fizyczna ma również funkcjonalność Warszawskiej Karty Miejskiej (WKM) – nośnika biletów ZTM oraz umożliwia skorzystanie z oferty biletu metropolitalnego.

Czy muszę mieć ze sobą zdjęcie?
Zdjęcie do Karty wykonywane jest w Urzędzie Miejskim lub dołącza się je samodzielnie podczas rejestracji on-line.

Czy Kartę może odebrać ktoś za mnie?
Odbioru Karty należy dokonać osobiście ze względu na fakt, iż wymagane jest pokwitowanie jej odbioru przez wnioskodawcę lub opiekuna prawnego.

Ile wynosi czas oczekiwania na wydanie karty? Czy Karta jest płatna?
Karta wydawana jest niezwłocznie po pozytywnej weryfikacji wniosku, a za jej wydanie nie pobiera się opłaty.

Jak długo mieszkaniec będzie cieszył się przywilejami Karty?
Karta wydawana jest na okres dwóch lat, zgodnie z § 5 ust. 1 Uchwały Nr LVIII-162/2018 Rady Miejskiej w Wołominie z dnia 11 października 2018 roku w sprawie przyjęcia programu „Wołomińska Karta Mieszkańca”. Użytkownik Karty może przedłużyć jej ważność o kolejne 2 lata, przedstawiając w punkcie personalizacji kart Urzędu Miejskiego w Wołominie aktualne dokumenty, o których mowa w § 1 i 2 Regulaminu.
W przypadku nieprzedłużenia ważności Karty Urząd Miejski w Wołominie przekazuje do Zarządu Transportu Miejskiego oraz Partnerów dyspozycję zablokowania możliwości korzystania z karty.
Użytkownik, który ponownie będzie chciał korzystać z Karty po jej wcześniejszym zablokowaniu, musi ubiegać się o wydanie nowej Karty, przedstawiając w punkcie personalizacji kart Urzędu Miejskiego w Wołominie aktualne dokumenty, o których mowa w § 1 i 2 Regulaminu.
W przypadku utraty uprawnień do korzystania z Karty, tj. zmiany miejsca zamieszkania poza terenem gminy Wołomin, wnioskodawca zobowiązany jest do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Wołominie.

Do czego uprawnia mnie Wołomińska Karta Mieszkańca / Wołomińska Karta Mieszkańca Senior?
Wołomińska Karta Mieszkańca/Senior potwierdza uprawnienia do korzystania z systemu ulg, zniżek i ofert, których pełna lista znajduje się na stronie Wołomin Blisko – aktywne łącze. Gmina Wołomin nie ponosi odpowiedzialności za zniżki, ulgi i inne oferty proponowane posiadaczom Karty przez Partnerów programu.

Ponadto Wołomińska Karta Mieszkańca i Wołomińska Karta Mieszkańca Senior stanowi zaakceptowany przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie nośnik biletów metropolitalnych, uprawniających do przejazdów komunikacją miejską m.st. Warszawy w obrębie I i II strefy. Sposób aktywacji biletów, ich ceny i sposób dystrybucji określają odrębne przepisy wydawane przez organy i jednostki m.st. Warszawy. Wysokość dopłat do biletów długookresowych imiennych na przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego określa Uchwała Rady Miejskiej w Wołominie Nr LIII-104/2018 z dnia 28 czerwca 2018 roku. Przejazdy liniami: L35, L36, L37 i L38 na terenie gminy Wołomin dla posiadaczy Wołomińskiej Karty Mieszkańca i Wołomińskiej Karty Mieszkańca Senior są bezpłatne (link do informacji na ten temat).

Bilet metropolitalny

Wołomińska Karta Mieszkańca i Wołomińska Karta Mieszkańca Senior nie jest kartą płatniczą, kredytową, bankomatową i nie umożliwia żadnej formy płatności.
Oferta Bilet Metropolitalny (Warszawa+) obejmuje imienne bilety długoterminowe – 30- i 90-dniowe, bez zniżki na zakup biletów krótkoterminowych. Pozostałe ulgi i uprawnienia, np. do bezpłatnych przejazdów, pozostają bez zmian. Bilet można kupić w każdym stacjonarnym punkcie obsługi pasażera ZTM. WAŻNE! Zakup oferty Bilet Metropolitalny (Warszawa+) jest możliwy tylko na nowe, odpowiednio spersonalizowane Warszawskie Karty Miejskie (WKM).

Zniżki oferowane posiadaczom Wołomińskiej Karty Seniora nie łączą się ze zniżkami dla posiadaczy Wołomińskiej Karty Mieszkańca i nie muszą być tożsame, nie łączą się też ze zniżkami dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny ani innymi systemami zniżek i dodatkowych uprawnień. Wszystkie ulgi, zniżki i preferencje wynikające z posiadania Karty mają charakter czasowy.
Gmina Wołomin zastrzega sobie prawo zmiany, zawieszenia lub zakończenia programu „Wołomińskiej Karty Mieszkańca” w każdym momencie. W przypadku zawieszenia lub zakończenia programu „Wołomińskiej Karty Mieszkańca”, gmina Wołomin zobowiązana jest do umieszczenia informacji o tym na stronie internetowej www.wolomin.org i na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Wołominie oraz poinformowania Partnerów programu.

Zachęcamy wszystkie firmy prowadzące działalność na terenie gminy Wołomin do włączenia się do programu poprzez rejestrację Wołomin Blisko Zostań partnerem – aktywne łącze.

Dokumenty (kliknij na plik, żeby rozpocząć pobieranie):
Regulamin i wniosek o dołączenie do Programu Wołomińskiej Karty Mieszkańca / Wołomińskiej Karty Mieszkańca Senior oraz o wydanie karty „Wołomin blisko”.PDF