Jak nie zwariować w czasie pandemii?

kula ziemska w maseczce

Podczas obrad niedawno zorganizowanego Kongresu rad senioralnych on-line w Krakowie, w którym uczestniczyła także reprezentacja Wołomina, nie zabrakło dyskusji na temat pandemii covid – 19 w kontekście obecnej sytuacji seniorów.

Poniżej opisujemy kilka interesujących wątków i porad wybranych z poszczególnych prezentacji dla Państwa refleksji.

Czy pandemia jest kataklizmem?

Odpowiedź jest twierdząca. TAK. Pandemia jest kataklizmem, którego nikt nie mógł przewidzieć. Naukowo określa się to – zdaniem jednego z prelegentów – syndromem CZARNEGO ŁABĘDZIA. Określenie to naukowcy współcześni używają, kiedy dane zjawisko, odkrycie, rozwój sytuacji są nieprzewidywalne. W dawnych czasach uważano, że łabędzie mogą być tylko białe. Odkrycie tego ptaka w kolorze czarnym oceniono wówczas jako nieprzewidywalne. I tak oceniają dziś naukowcy covid -19 jako kategorię „czarnego łabędzia”. Jeśli ktoś twierdzi, że obecna pandemia była do przewidzenia jest – według prelegenta – osobą niepoważną. Wniosek – w naszych działaniach należy skupić się nad tym jak przetrwać pandemię a nie na rozpamiętywaniu skąd ta plaga się wzięła.

Oliver Cromwell i jego motto.

XVII wieczny generała i polityk brytyjskiego Olivera Cromwella stwierdził podczas przeprawy swoich wojsk przez rzekę „ufajcie Bogu ale baczcie aby nie zamoczyć prochu”. Jakie to ma związki z obecną pandemią? Ano takie, że nie mając wpływu na rzeczy nieprzewidywalne – według prelegenta – zadbajmy o swoje zdrowie w codziennym przestrzeganiu higieny i zdrowego trybu życia. To co można samemu zrobić w walce z covidem należy wykonać. TU i TERAZ.

Czy sytuacja seniorów podczas pandemii jest gorsza niż młodszych pokoleń?

Według jednego z prelegentów paradoksalnie jest lepsza. Młodzież przechodzi gorzej obecną sytuację, ma większe potrzeby społeczne, towarzyskie. Izolacja i nagła redukcja rozwoju szans zawodowych sprawia, że dużo młodych ludzi przechodzi depresję. Powoływano się w tym kontekście na niedawna badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która w swoich raportach, twierdzi, że depresja na świecie rozszerza się i jest cichym sprzymierzeńcem covid. Oczywiście osoby starsze, zwłaszcza samotne, są również narażone na depresję.

Jak objawia się depresja?

Najczęstsze objawy depresji to smutek, przygnębienie, dół psychiczny. Obniża się chęć działania do zrobienia czegokolwiek. Często obserwowana jest także utrata zdolności przeżywania przyjemności. Może występować także objaw zaburzenia snu, wahania apetytu, zaburzenia pamięci i kłopoty z koncentracją, odczuwanie poczucia zagrożenia. Inne możliwe objawy to przewlekłe zdenerwowanie lub odczuwanie ciągłego głodu.

Jak przetrwać stan kryzysu?

Specjaliści – psychologowie podkreślali, że przed wszystkim należny myśleć krytycznie w swoich sądach i przygotować sobie cele działania zakładając, że przetrwam pandemię. Określić sens działań i swoją rolę w otoczeniu. Samotność nie koniecznie musi być czynnikiem negatywnym w ochronie swojej osoby, osamotnienie natomiast już TAK. Trzeba być proakatywnym i reaktywnym. Koniecznie utrzymywać kontakty z innymi nawet telefonicznie. Wspierać innych i samemu otrzymywać wsparcie w rożnej formie. Nie bazować w kontaktach tylko na jednej osobie! Poszukać kręgu znajomych z podobnymi zainteresowaniami i i spróbować coś zrobić lub przygotowywać się na czas po zakończeniu pandemii.

Kategoria: