W Centrum Aktywności Wołomin w Starej Elektrowni odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe edycje Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego (UBO). W wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy, przedstawiciele szkół, samorządów uczniowskich oraz autorzy zwycięskich inicjatyw. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Pani Burmistrz Elżbiety Radwan, Wiceburmistrza Łukasza Marka oraz Radnego Karola Cudnego, inicjatora projektu. Wśród zaproszonych gości znalazł się również Mateusz Wojcieszak, prezes zarządu Fundacji Pole Dialogu, który podzielił się swoimi doświadczeniami i opowiedział, dlaczego warto realizować ten projekt w szkołach.
Podsumowanie i wymiana dobrych praktyk
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia rezultatów dotychczasowych edycji UBO w gminie Wołomin. Przedstawiliśmy przykłady dobrych praktyk. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak wyglądały kampanie informacyjne w poszczególnych szkołach, np. plakaty tworzone przez uczniów w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Wołominie czy w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie. Pokazaliśmy również inicjatywy realizowane we współpracy z Radą Rodziców, takie jak szafki w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Królowej Jadwigi w Wołominie. Ponadto, pochwaliliśmy szkoły, które osiągnęły wysoką frekwencję w głosowaniu, co świadczy o zaangażowaniu uczniów w proces decyzyjny. Spotkanie miało formę dyskusji, podczas której przedstawiciele mieli możliwość zabierania głosu i opowiadania o swoich inicjatywach.
Zrealizowane pomysły
W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy przykłady udanych inicjatyw, takich jak stworzenie miejsc relaksu dla uczniów (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Wołominie – projekt pn. „Ławki nie z tej ziemi” , Szkoła Podstawowa im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Czarnej – projekt pn.„Zakup puf i sof do kącika wypoczynku”), organizacja warsztatów tematycznych (Szkoła Podstawowa im. Ks. Ignacego Skorupki w Ossowie – projekt pn. „Pracownia doświadczeń artystycznych”), zakup sprzętów potrzebnych na uroczystości szkolne (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Wołominie – projekt pn. „Ścianka moderacyjna”, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wołominie – projekt pn. „Pamiętając o przeszłości patrzymy w przyszłość”, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Wołominie – projekt pn. „Głośnik bezprzewodowy z mikrofonami”) czy projekty związane z realizacją pasji uczniów, które wspierają ich zainteresowania i rozwój osobisty (Liceum Ogólnokształcące nr 3 im. Jana Pawła II w Wołominie – projekt pn. „Siłownia”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Leśniakowiźnie – projekt pn. „Aktor od A do R”).
Wiele szkół postawiło na inicjatywy, które miały umilić czas pomiędzy lekcjami, pozwalając uczniom oderwać się od ławek lekcyjnych i urozmaicić przerwy, tworząc przestrzenie do relaksu i aktywnego wypoczynku (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Duczkach – projekt pn. „Stroje sportowe i gry sportowe/korytarzowe” , Szkoła Podstawowa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zagościńcu – projekt pn. „Przerwa z pomysłem”, I Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Nałkowskiego projekt pn. „Aktywna Przerwa”, Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu – projekty pn. „Piłkarzyki” i „Hamaki”, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marynarki Wojennej RP w Wołominie – projekt pn. „Messa Czwórki”). Podczas spotkania Burmistrz Wołomina wręczyła podziękowania dla uczniów, którzy zgłaszali swoje projekty do Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie wyraziła uznanie dla ich kreatywności oraz zaangażowania w życie społeczności szkolnej.
Plany na przyszłość
Mamy nadzieję, że kolejne edycje Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego przyniosą jeszcze więcej ciekawych i innowacyjnych projektów. Dzięki takim wydarzeniom jak to, Wołomin staje się liderem w działaniach na rzecz angażowania młodzieży w życie społeczne. Uczniowie nie tylko mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, ale także zdobywają cenne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w przyszłości.
To już II edycja UBO w Wołominie
Młodzieżowa Rada Miasta Wołomin, we współpracy z Karolem Cudnym, Radnym Rady Miejskiej w Wołominie, Przewodniczącym Komisji Edukacji, w roku szkolnym 2022/2023 wystąpiła z inicjatywą stworzenia w naszym mieście młodzieżowego formatu budżetu partycypacyjnego. W proces Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego, bo pod taką nazwą funkcjonuje w naszej gminie, włączyły się wszystkie szkoły. Takie zadanie pozwala uczniom współdecydować o tym, na co wydać fundusze udostępnione przez miasto. To uczniowie są autorami projektów i później cała społeczność szkolna decyduje, który z pomysłów zostanie zrealizowany. Za zorganizowanie UBO w danej szkole odpowiada jej dyrektor, który powołuje zespół roboczy złożony z przedstawicieli: dyrekcji szkoły, nauczycieli, Rady Rodziców oraz uczniów. W roku 2024 na realizację projektów w ramach UBO gmina Wołomin przeznaczyła 100 000 zł.