Za nami obchody 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Oficjalne uroczystości związane z upamiętnieniem tego największego polskiego zwycięstwa XX wieku odbyły się w Ossowie w niedzielę 14 sierpnia. W poniedziałek 15 sierpnia, w ramach obchodów Cudu nad Wisłą, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji Huragan w Wołominie zorganizowano festyn letni.
Rokrocznie w Ossowie mieszkańcy ziemi wołomińskiej i przybyli goście oddają hołd i chylą czoła przed bohaterami tamtych sierpniowych dni, wyrażając tym samym narodową wdzięczność. Patriotyczne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 wspólną modlitwą przy krzyżu księdza Ignacego Skorupki w Ossowie. Godzinę wcześniej delegacja wołomińskiego magistratu złożyła kwiaty pod pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny 1920 roku” na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wołominie.
Głównym punktem niedzielnych uroczystości była msza święta w kaplicy na Cmentarzu Poległych, której przewodniczył abp Henryk Hoser. W uroczystym nabożeństwie wzięli udział m.in. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, przedstawiciele Sejmu i Senatu, władz lokalnych, duchowieństwa, wojska, kombatantów i organizacji środowiskowych oraz mieszkańców. Po nabożeństwie zgromadzeni udali się pod pomnik poległych w boju pod Ossowem, gdzie odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości. Następnie, po uroczystym Apelu Poległych i salwie honorowej, licznie zgromadzone delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem.
Nie mogło zabraknąć widowiska plenerowego Bitwy Warszawskiej. Inscenizacja zgromadziła kilkutysięczną publiczność, która podziwiała efektowne wybuchy i realistycznie przedstawione sceny batalistyczne. Późnym wieczorem przy Krzyżu Pamięci bohaterskiego kapelana z 1920 roku odbył się uroczysty Apel Poległych.
Patriotycznym obchodom towarzyszyły także wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Specjalny piknik historyczny przygotowała Samorządowa Instytucja Kultury Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Odwiedzający instytucję mogli obejrzeć projekcje filmów, wystawy militariów, stoisko namiaru radiowego, rekonstrukcję zagrody i życia codziennego z 1920 roku, prezentację biwaku żołnierskiego, zakupić książki i wydawnictwa Biblioteki Powiatowej oraz wziąć udział w rodzinnej grze edukacyjnej Bitwa Warszawska.
Z kolei 15 sierpnia Wołominiacy bawili się na festynie letnim zorganizowanym w ramach obchodów 96. rocznicy Cudu nad Wisłą przez Miejski Dom Kultury w Wołominie. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 15.00 na terenie OSiR Huragan od spektaklu i animacji dla dzieci w wykonaniu Teatru Bajlandia. Grupa młodych teatralnych animatarów przygotowała dla najmłodszych szereg zabaw i konkurencji związanych z historią bohaterów spektaklu „Awanturka z leśnego podwórka”. Było kolorowo, bajecznie i zabawnie. Na uczestników festynu czekał bogaty blok atrakcji – były wielkie bańki mydlane, pokaz skoków na trampolinie, tańca brazylijskiego, pokazy capoeira, dmuchańce dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, fotobudka, malowanie twarzy, stoiska z poradami dietetycznymi i kosmetycznymi, strefa gastronomiczna, stoisko z samochodami Volkswagen Tiguan oraz Audi A4, klinika rowerowa i wiele innych. Były konkursy z nagrodami i licytacja dla chorego na białaczkę Eryka. Na scenie wystąpił Maciej „Maczo” Kuśmierz – mieszkaniec Wołomina, debiutujący na polskiej scenie muzyki rozrywkowej, który promuje miasto w swoim teledysku. Po nim zagrał zespół Power Play. Gwiazdą wieczoru była Ewa Farna. Wokalistka wraz ze swoim zespołem porwała publiczność swoim występem, a oprawa wizualna koncertu zapierała dech w piersi.