Działająca w gminie Wołomin Młodzieżowa Rada Miasta (obecna kadencja od 2022 roku) to grupa młodych, aktywnych osób, którzy wiosną br. wpadli na pomysł wizyty studyjnej w Brukseli. Po skutecznej aplikacji oraz uzyskaniu dofinansowania ze środków Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla Młodzieży”, delegaci z Wołomina w listopadzie 2023 r. udali się z wizytą studyjną do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Wyjazd pod hasłem „Unia Europejska Przyszłością Młodzieży” rozpoczął się od spotkania z europosłem Jarosławem Kalinowskim w gmachu Parlamentu Europejskiego (PE). Spotkanie poprzedziło odwiedzanie najważniejszych miejsc w PE (szczególne podziękowania kierujemy do pana Jakuba Szczepaniaka – asystenta posła Kalinowskiego, który był naszym przewodnikiem). Zachwyciła nas atmosfera panująca w PE – przechadzając się korytarzami pośród ludzi wielu kultur i narodowości, mijając znane nam do tej pory tylko z mediów twarze polityków, mieliśmy poczucie bezpieczeństwa, równości oraz wzajemnego szacunku.
Podczas spotkania z europosłem Jarosławem Kalinowskim rozmawialiśmy na temat rozwoju polskiego rolnictwa oraz przyszłości Unii Europejskiej. Poseł uchylił też rąbka tajemnicy odnośnie specyfiki jego pracy w parlamencie. Było to bardzo inspirujące spotkanie pokazujące jak trudna, ale i satysfakcjonująca jest praca europosła.
Następnie udaliśmy się do Europejskiego Komitetu Regionów (KR), który jest głosem miast i regionów w Unii Europejskiej. KR reprezentuje władze lokalne i regionalne z całej Unii Europejskiej i doradza w sprawie nowych przepisów, które mają wpływ na miasta i regiony (70 % całego prawodawstwa UE).
W KR spotkała się z nami pani Agnieszka, która w ciekawy sposób przedstawiła jak w realny sposób obywatele krajów członkowskich UE mogą wpływać na prawodawstwo UE. Szczególną formą tej partycypacji jest udział w programie „Młodzi Demokratycznie Wybrani Politycy” (Young Elected Politician, YEP) skierowanym do osób poniżej 40 r. ż. Dzięki przystąpieniu do YEP można wnieść wkład w kształtowanie polityki UE, przemawiać w imieniu regionów i gmin z UE w toku unijnego procesu legislacyjnego. Kilkoro członków MRM już wyraziło chęć zgłoszenia do programu.
Kolejny dzień pobytu rozpoczęliśmy merytorycznym spotkaniem z Sebastianem Gojdziem z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. Głównym tematem naszych rozmów były trendy w rozwoju regionów. Dużo uwagi poświęciliśmy idei nowego europejskiego bauhausu, w który idealnie wpisuje się realizowany w Gminie Wołomin Gminny Program Rewitalizacji. Pan Sebastian był pozytywnie zaskoczony naszą działalnością i aktywnością, opowiedzieliśmy m. in. o szkolnym budżecie obywatelskim w naszej gminie oraz udziale MRM w projekcie „Młodzieżowe Rady Gmin dla Demokracji i Klimatu”.
Następnym przystankiem była wizyta w biurze przedstawicielskim Województwa Mazowieckiego w Brukseli. Przyjęła nas dyrektor biura – pani Nina Małachowska, której jesteśmy ogromnie wdzięczni za zorganizowanie dla nas wielu ciekawych spotkań. Podczas wizyty w biurze Mazovii dowiedzieliśmy się jak wygląda praca w Brukseli, jakie umiejętności doskonalić aby móc zostać wybitnym urzędnikiem. Z pewnością część z młodzieżowych radnych rozważa taką ścieżkę kariery.
Tego dnia znaleźliśmy również czas, aby odwiedzić niektóre z brukselskich muzeów np. Muzeum Historii i Sztuki, Muzeum Obronności Belgii oraz wystawę pojazdów Autoworld.
Ostatniego dnia odwiedziliśmy Parlamentarium, czyli muzeum historii Unii Europejskiej. Zachwycił nas sposób przekazywania wiedzy – interaktywnie, w ciekawych formach. Zwiedzający mają do dyspozycji audio przewodnik dostępny w każdym z jęzóków krajów członkowskich UE. Wizyta w tym miejscu to konieczny punkt programu dla każdego odwiedzającego Brukselę!
Następnie spacerując po ulicach miasta podziwialiśmy zabytki kulturowe oraz ciekawe formy architektoniczne. Odwiedziliśmy m.in. Katedrę św. Michała i św. Guduli, podziwialiśmy piękny zabytkowy rynek miasta czy miejsce pracy króla Belgii. Często natrafialiśmy murale poświęcone jednej z najsłynniejszych belgijskich bajek – Smerfom.
Głównym celem wizyty w Brukseli były działania edukacyjne rozwijające kompetencje merytoryczne, społeczne i przywódcze członków Młodzieżowej Rady Miasta Wołomin. Merytoryczne rozmowy, jakie toczyły się podczas licznych spotkań, z pewnością zainspirowały MRM do podejmowania działań na rzecz Polski i Europy.
Zadanie „Unia Europejska Przyszłością Młodzieży” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego .
#MazowszedlaMłodzieży