O przyjaznym mieście z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu, nowoczesnej edukacji oraz kompetencjach przyszłości będzie mowa na Forum Rozwoju Miast 21 i 22 października br. Konferencja, organizowana przez miasto Poznań we współpracy m.in. ze Związkiem Miast Polskich, 21 października będzie poświęcona tematowi „Bezpieczne ulice”, a 22 października – „Kompetencje XXI wieku” (wydarzenia online tłumaczone na język angielski oraz język migowy).
Podczas 4. już edycji Forum (21.10) uczestnicy i prelegenci będą poszukiwać odpowiedzi na pytania:
• Czy wizja przyjaznego miasta z bezpiecznymi ulicami i przestrzenią do wspólnego spędzania czasu jest osiągalna?
• Jak uzyskać maksimum bezpieczeństwa uczestników ruchu w mieście?
• Czy mogą w tym pomóc edukacja wraz ze wsparciem nowoczesnych technologii
• Jaka jest rola mieszkańców w budowaniu bezpieczeństwa we własnym mieście?
Wzorem naśladowania może być tutaj norweski ideał „Wizji zero”, czyli skutecznej strategii redukowania liczby wypadków w ruchu drogowym. W 2019 roku na norweskich jezdniach nie zginęło ani jedno dziecko. To wynik długofalowej, przemyślanej i interdyscyplinarnej pracy Norwegów. Bezpieczeństwo pieszych, a zwłaszcza najmłodszych uczestników ruchu ulicznego, to temat wiedeńskiego projektu „Ulice szkolne”, dzięki któremu uczniowie mogą bezpiecznie korzystać z przestrzeni publicznej w otoczeniu szkoły, integrując się poprzez wspólne chodzenie lub dojeżdżanie do szkoły rowerem lub hulajnogą i ucząc się jednocześnie zdrowych i ekologicznych form przemieszczania się.
Tradycyjna szkoła to w głównej mierze miejsce zdobywania wiedzy podręcznikowej. W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie niezbędne są jednak nowe umiejętności kształtujące kreatywność i empatię oraz pozwalające w pełni korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Już w raporcie „Global Risk Report 2017 ” zakładano, że połowa istniejących stanowisk pracy przejdzie radykalną zmianę wymuszoną postępem technologicznym. Co będzie dalej? Jak będzie wyglądała praca za 10 czy 20 lat i czy zawody, które dziś wydają nam się niezbędne, będą wtedy jeszcze w ogóle wykonywane?
Drugim tematem 4. Forum Rozwoju Miast (22.10) będą kompetencje przyszłości, czyli umiejętności potrzebne zarówno w pracy, jak i w tworzeniu miast odpornych, zdrowych, otwartych i harmonijnych, integrujących mieszkańców i zapraszających ich do aktywności. Kto może tworzyć przyjazne i bezpieczne miasto dla ludzi? Prelekcje pomogą znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: czy angażując kreatywność i empatię mieszkańców oraz ich uważność na innych, a także nasze technologiczne zasoby, możemy wykreować miasto szczęśliwe? Ken Robinson, który na kreatywności zna się jak mało kto, stawia tezę: „Być może nie będziemy potrafili dokładnie przewidzieć przyszłości, ale jesteśmy w stanie ją kształtować”.
Rejestracja na wydarzenia online (21-22.10) – https://frmlive.pl/
Biuro ZMP