Informacja dla posiadaczy zbiorników bezodpływowych (szamb)

ścieki komunalne

Przypominamy, że każdy posiadacz zbiornika bezodpływowego (szamba) zobowiązany jest posiadać umowę na odbioru nieczystości ciekłych podpisaną z firmą asenizacyjną posiadającą zezwolenie na świadczenie takich usług na terenie gminy Wołomin oraz przechowywać dowody uiszczenia opłat za wywóz nieczystości. Prosimy o zapoznanie się z poniższym komunikatem.

Co należy zrobić, jeśli nie mamy dostępu kanalizacji?
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 3a i 3b oraz art. 6 ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2024 r. ,poz. 399) oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wołomin, przyjętym uchwałą nr XLV-38/2022 Rady Miejskiej w Wołominie z dnia 24 lutego 2022 roku, zmienionego uchwałą Nr LXIII-62/2023 Rady Miejskiej w Wołominie z dnia 23 marca 2023 roku, właściciele nieruchomości, których budynki mieszkalne nie zostały podłączone do kanalizacji sanitarnej zobowiązani są do:
– gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych,
– pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości i odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ww ustawy;
– do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Właściciele nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe nieczystości ciekłych obowiązani są opróżniać je z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do ich przepełnienia bądź wylewania ich zawartości na powierzchnię terenu oraz przenikanie do gruntu. Przyjmuje się, że pojemność zbiorników na nieczystości ciekłe winna wystarczyć na opróżnianie ich nie częściej niż raz w tygodniu.

Opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinno następować z częstotliwością adekwatną do zużycia wody i pojemności zbiornika, lecz nie rzadziej niż jeden raz na kwartał.

Właściciele nieruchomości wyposażonych w przydomowe oczyszczalnie ścieków zobowiązani są do opróżniania zbiorników z osadów ściekowych zgodnie z instrukcją eksploatacji, lecz nie rzadziej niż jeden raz w roku.

Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, wydane przez Burmistrza Gminy Wołomin.

Wywóz nieczystości w świetle przepisów
Informujemy, że firmy posiadające zezwolenie na opróżnianie szamb przesyłają do Urzędu sprawozdania kwartalne, w których znajduje się wykaz nieruchomości, z których dokonano odbioru nieczystości. Przypominamy również, że jeśli przy danej posesji wybudowana została sieć kanalizacji sanitarnej, to zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel takiej nieruchomości ma obowiązek przyłączenia się do kanalizacji. Jedynym wyjątkiem są nieruchomości wyposażone w przydomową oczyszczalnię ścieków, spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.
Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach kto pozbywa się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych w sposób niezgodny z przepisami w/w ustawy – podlega karze grzywny. Za brak umowy na właściciela nieruchomości nakładany jest mandat karny w wysokości do 500 zł.
Zgodnie z art. 6 ust. 1,ustawy utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r (Dz. U. z 2024 r. poz. 399) właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Zgodnie z art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996r. O utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2024 r., poz. 399) Burmistrz Wołomina sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów ustawy; do kontroli stosuje się przepisy art. 379 i art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r.- Prawo Ochrony Środowiska

Ponadto zgodnie z art. 363 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. 2024 r. poz. 54)- Burmistrz Wołomin może w drodze decyzji nakazać osobie fizycznej, której działanie negatywnie oddziałuje na środowisko wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do:
1. ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia;
2. przywrócenia środowiska do stanu właściwego.

Rejestr przedsiębiorców uprawnionych do prowadzenia działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych na terenie gminy Wołomin są dostępne na stronie: https://wolomin.org/wnioski-dokumenty-rejestry – aktywny link).