W trosce o powietrze/środowisko, z którego wszyscy korzystamy, pokażmy, że zależy nam na jego poprawie. Zacznijmy dbać o nie na poziomie własnego gospodarstwa domowego, czyli np. przy wyborze źródła ciepła służącego do ogrzania naszych domów/mieszkań wybierajmy odpowiedzialnie i świadomie, kierujmy się wiedzą nabytą, jak również wiedzą fachową. Pamiętajmy, że prawie od 20 lat istnieje norma PN-EN 303-5, która wprowadza klasy emisyjne dla domowych kotłów na węgiel i drewno.
Aktualna norma PN-EN 303-5:2012 wprowadza trzy klasy emisyjne (nie ma już klasy 1 oraz 2):
• Klasa 3 – najniższa – zbliżona wymaganiami do zabrzańskiego Certyfikatu Bezpieczeństwa Ekologicznego, zalicza się do tej klasy większość obecnie produkowanych kotłów podajnikowych.
• Klasa 4 – średnia – bez większego trudu mogą ją osiągnąć kotły zasypowe dolnego spalania oraz kotły podajnikowe na węgiel.
• Klasa 5 – najwyższa – emituje ponad 90% mniej zanieczyszczeń niż stare piece tzw. „kopciuchy”.
Wszystkie kotły wprowadzone do użytkowania po 1 lipca 2018 roku, muszą spełniać kryteria emisyjności określone dla 5 klasy według normy PN-EN 303–5:2012. Od tej daty również kotły centralnego ogrzewania z niszą klasą zostają wycofane z obrotu rynkowego. Co ważne, norma PN-EN 303–5:2012 stała się podstawą do stworzenia ekoprojektu (Ecodesign), który obowiązuje od stycznia 2020 roku.
Jakie znaczenie mają piece 5 klasy i Ekoprojekt dla nas, konsumentów?
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego kotła do ogrzewania swojego domu z pewnością spotykamy się z wieloma oznaczeniami oraz certyfikatami, jakie posiadają urządzenia grzewcze na paliwa stałe (na biomasę, węgiel czy drewno).
Pamiętajmy przed zakupem kotła warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi wymogów co do emisji i sprawności cieplnej jakie obowiązują w regionie, w którym kocioł będzie zainstalowany oraz uchwalonych już tzw. uchwał antysmogowych.
Jeśli uznamy, iż nasza wiedza w przedmiotowym zakresie nie jest wystarczająca, powinniśmy zasięgnąć opinii osób specjalizujących się w montażu urządzeń grzewczych, które posiadają właściwe przeszkolenie oraz uprawnienia. Warto również zasięgnąć opinii kominiarza.
Największa korzyść dla nas, konsumentów to wymiar ekologiczny, ponieważ dbając o czyste powietrze, troszczymy się jednocześnie o zdrowie nas WSZYSTKICH, jak również o zdrowie przyszłych pokoleń. Nie do wszystkich jednak trafia ten argument, głównie z powodu wyższej ceny kotłów posiadających odpowiednie/obowiązujące certyfikaty. Wybór kotła 5 klasy spełniającego jednocześnie normy Ekoprojektu będzie uzasadniony także pod względem ekonomicznym, ponieważ dużo większa sprawność cieplna tych urządzeń przekłada się w praktycena znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.
Kotły te są mniej awaryjne, a ogrzewanie nimi naszego domu znacznie tańsze od gazu, oleju opałowego czy prądu. Znaczna większość takich kotłów jest także w pełni automatyczna, dzięki czemu nie wymagają ciągłej opieki ze strony użytkownika. Kupno nowoczesnego kotła na pellet czy ekogroszek można uznać za inwestycję długoterminową, która stosunkowo szybko się zwróci.
Konsumenci, którzy nie posiadają możliwości technicznych, czyli nie mają możliwości przyłączenia swojej posesji do ciepłowni (ZEC) oraz do gazociągu, z powodu jego braku, mogą wybrać kocioł klasy 5 spełniający normy Ekoprojektu, które jednocześnie będzie można użytkować do końca ich żywotności.