Przedstawiciele Wołomińskiej Rady Seniorów (WRS) mieli zaszczyt uczestniczyć w kolejnej, ważnej konferencji zorganizowanej w dniach 17-18 grudnia br. w formie zdalnej on-line z Krakowa, a mianowicie w Kongresie rad senioralnych z całej Polski. Spotkanie zorganizowały pod patronatem Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego wspólnie Ogólnopolskie Porozumienie o Współpracy Rad Seniorów oraz Ogólnopolskie Porozumienie Rad Seniorów. Ponieważ WRS nie jest formalnie członkiem wyżej wymienionych organizacji, w obradach uczestniczyliśmy w charakterze obserwatora.
Obrady Kongresu koncentrowały się wokół trzech tematów:
-
planowanie strategiczne warunkiem spójnej i efektywnej współpracy rad senioralnych;
-
doskonalenie pracy rad seniorów w kontekście potrzeb lokalnych oraz aktów prawnych;
-
życie seniorów podczas pandemii.
Warto podkreślić, że w obradach wystąpiło szereg wybitnych naukowców (w tym z ONZ) zajmujących się problematyką osób starszych na świecie. Przedstawiano i porównywano szereg czynników pozycji tej grupy społecznej w poszczególnych regionach świata w kontekście stopnia partycypacji społecznej, rodzinnej i obywatelskiej. Niestety z analiz takich organizacji międzynarodowych jak ONZ, Age Platform Europe, HelpAge International czy innych wynika, że aktywność osób starszych w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. Przodują takie państwa jak Holandia, Belgia czy Szwecja. Mamy i musimy brać z takich krajów wzory, biorąc oczywiście pod uwagę nieporównywalnie wyższy stopień rozwoju ekonomicznego tych krajów.
W opinii wielu mówców rady senioralne słabo współpracują między sobą i nie stanowią mocnej grupy nacisku wobec stanowiących prawo. Konieczna jest większa koordynacja pracy i jasne określenie swojej misji – po co jesteśmy? dla kogo istniejemy, co chcemy zrobić?
Zgodnie z niektórymi wypowiedziami taka mocna koordynacja działań rad wobec prawodawcy powinna odnosić się przede wszystkim w odniesieniu do działań mających na celu rewizję art 5C ustawy o samorządzie gminnym. Dla przypomnienia zgodnie z tym art.ww. ustawy rada gminy może utworzyć radę seniorów, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk. Natomiast przepisy ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa nie upoważniają właściwych organów stanowiących tych jednostek do tworzenia rad seniorów. Według delegatów Kongresu art.5c musi po zmianach przewidywać obligatoryjne utworzenie reprezentacji rad senioralnych na szczeblu powiatu i województwa. W przeciwnym razie utrzymywać się będzie polityka w stylu „Seniorze siedź w domu”.
Ciekawym wątkiem była kwestia sytuacji osób starszych w czasie pandemii ale o tym ze względu na obszerną ilość informacji napiszemy odrębnie.
Obserwując obrady Kongresu należny zastanowić się czy zewrzeć szyki i podjąć współpracę z obydwoma ogólnopolskimi porozumieniami.