20 września oficjalnie zakończyliśmy projekt konsultacji założeń do Planu Centrum, który był realizowany w ramach działania „Przestrzeń dla Partycypacji”. Na spotkaniu pojawili się mieszkańcy, eksperci zewnętrzni oraz przedstawiciele władz lokalnych. „Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam w opracowaniu założeń planu – powiedziała Burmistrz Elżbieta Radwan – udało nam się wypracować z Państwem wiele istotnych dla miasta uwag, a także stworzyć nowy model współpracy i współdecydowania” – dodała.
Konsultacje społeczne dotyczące opracowania planu miejscowego Centrum Wołomina przeprowadzono w okresie maj-sierpień 2017 roku. W ramach badania opinii publicznej zastosowano następujące techniki badawcze:
- przeprowadzono ankietę internetową,
- przeprowadzono ankietę w formie papierowej,
- zorganizowano spotkania robocze grup mieszkańców,
- uruchomiono mobilny punkt konsultacyjny,
- uruchomiono stały punkt konsultacyjny.
Badania zostały przeprowadzone przez pracowników Urzędu Miejskiego w Wołominie we współpracy z ekspertami z firmy TERENOWA Pracownia Architektury Krajobrazu.
Nad procesem konsultacyjnym czuwali eksperci zakontraktowani przez grantodawcę – Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia. Gmina Wołomin otrzymała 20.000 złotych na realizację projektu.
Spotkania grup roboczych mieszkańców
Badania ankietowe były wstępem i uzupełnieniem właściwych rozmów z mieszkańcami obszaru Centrum Wołomina. W trakcie 4 spotkań otwartych z mieszkańcami, urzędnicy wraz z ekspertami mieli możliwość rozwinięcia kwestii, które zostały zasygnalizowane w ankietach. Uzupełnieniem konsultacji był piknik rodzinny zorganizowany 9 lipca na zrewitalizowanym obszarze przy ulicy 6 września.
Na etapie projektowania spotkań wydzielono 5 głównych bloków tematycznych, które miały na celu uporządkowanie debaty i skupienie uwagi mieszkańców na konkretnych problemach oraz szukaniu dedykowanych rozwiązań.
Wszystkie spotkania odbyły się w miejscach zlokalizowanych na obszarze Centrum, zapewniono równy dostęp do informacji oraz miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Każdy blok składał się z prezentacji wstępnej, którą prowadził główny moderator spotkania oraz części warsztatowej, gdzie przy 3–5 stolikach (w zależności od liczby uczestników spotkania) omawiano konkretne problemy związane z danym blokiem tematycznym.
Harmonogram spotkań z podziałem tematycznym prezentował się następująco:
- 8 czerwca – WPROWADZENIE DO PROCESU (Urząd Miejski w Wołominie)
BLOK I – PORUSZAMY SIĘ PO WOŁOMINIE
BLOK II – PLAC 3 MAJA - 19 czerwca – debata publiczna (Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie)
BLOK III – WYPOCZYWAMY W WOŁOMINIE
BLOK IV – KUPUJEMY W WOŁOMINIE
BLOK V – WOLNE WNIOSKI/PODSUMOWANIE SPOTKANIA - 27 czerwca – prezentacja wstępnych wyników, dyskusja (Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie)
- 20 września – prezentacja wyników i debata
O przebiegu spotkań można przeczytać w zakładce Rewitalizacja
Poniżej prezentujemy Państwu publikację „Jaki Plan na Centrum Wołomina?”, która zawiera efekty wspólnej pracy urzędników i mieszkańców miasta. Dokument został opracowany, złożony i wydany dzięki współpracy Wydziału Planowania Rozwoju i Rewitalizacji oraz Wydziału Urbanistyki. Publikacja w wersji papierowej będzie dostępna w Urzędzie Miejskim w Wołominie.
Plan_na_centrum(PDF, 18 MB)
Jeszcze raz uprzejmie dziękujemy mieszkańcom Wołomina za pomoc, współpracę i cenne uwagi!