Coraz więcej inwestorów i mieszkańców interesuje się budową farm fotowoltaicznych. Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.
Jakie są kluczowe aspekty takiej inwestycji, gdy teren nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP)?
W przypadku braku MPZP, inwestor, zanim rozpocznie realizację, musi uzyskać decyzję o warunkach zabudowy (WZ). Jest to kluczowy dokument, który określa, czy dana inwestycja może powstać i na jakich warunkach. Wniosek o WZ składa się do właściwego urzędu gminy, która ma obowiązek go rozpatrzyć zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Czy istnieje jakaś szczególna regulacja dotycząca farm fotowoltaicznych w kontekście warunków zabudowy?
Tak, istotnym ułatwieniem dla inwestorów jest ustawowe zwolnienie instalacji odnawialnych źródeł energii z tzw. przesłanki dobrego sąsiedztwa i dostępu planowanej inwestycji do drogi publicznej. Oznacza to, że w przeciwieństwie do wielu innych inwestycji, przy wydawaniu WZ nie bierze się pod uwagę sposobu zagospodarowania sąsiednich działek. Tym samym organ nie weryfikuje dostępu do drogi i zgodności z istniejącą sąsiednią zabudową.
Jakie są obowiązki gminy w takiej sytuacji?
Gmina ma kilka kluczowych zadań w procesie wydawania decyzji o WZ. Po pierwsze, musi przeanalizować wniosek pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami. Po drugie, nie może ani blokować ani forsować inwestycji według własnego uznania – wszystkie strony muszą być traktowane równo. Po trzecie, w przypadku większych inwestycji, może być wymagane uzyskanie decyzji środowiskowej.
Jakie prawa ma inwestor?
Inwestor ma prawo złożyć wniosek o WZ oraz oczekiwać, że zostanie on rozpatrzony zgodnie z prawem. Jeśli spełnia wszystkie wymagane kryteria, gmina nie może odmówić wydania decyzji.
Co mogą zrobić strony postępowania, które mają wątpliwości co do inwestycji?
Jeśli inwestycja wymaga decyzji środowiskowej, strony postępowania mogą na bieżąco śledzić procedurę, mają wgląd do dokumentacji i mogą zgłaszać swoje uwagi dotyczące m.in. wpływu na krajobraz czy potencjalnego hałasu. Stronami postępowania są inwestor oraz właściciele terenu, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz właściciele nieruchomości w obszarze znajdującym się w odległości 100 m od granic terenu inwestycji, które wyznacza się na podstawie aktualnej dokumentacji kartograficznej. W przypadku, gdy organy opiniujące stwierdzą konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, w ramach procedury ustawodawca przewidział udział społeczeństwa.
W postępowaniu administracyjnym dot. ustalenia warunków zabudowy, jeśli decyzja o WZ zostanie wydana, a strony uznają, że ich prawa zostały naruszone, mogą odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO).
Jaką rolę w tym procesie odgrywa SKO?
SKO nie decyduje o samej budowie, ale sprawdza, czy gmina wydała decyzję zgodnie z prawem. Może utrzymać decyzję w mocy, uchylić ją lub nakazać ponowne rozpatrzenie sprawy. Warto pamiętać, że jeśli strona nie zgadza się z decyzją SKO, może zaskarżyć ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale samo złożenie skargi nie wstrzymuje dalszej procedury wydawania decyzji o WZ.
Podsumowując, jakie są najważniejsze wnioski dotyczące procedury budowy farmy fotowoltaicznej na terenie bez MPZP?
Przede wszystkim warto pamiętać, że gmina musi działać w granicach prawa i rozpatrywać każdy wniosek zgodnie z przepisami. Strony postępowania mogą zgłaszać swoje uwagi i korzystać z możliwości odwołania. Inwestor natomiast musi spełnić wszystkie wymogi prawne, aby ubiegać się o budowę. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z urzędem gminy, który jest zobowiązany do udzielania informacji zgodnie z obowiązującymi przepisami.