Wymiana nieekologicznych źródeł ciepła w domu to najlepszy sposób na poprawę jakości powietrza, którym oddychają jego mieszkańcy. Przy wyborze odpowiedniego pieca warto wziąć pod uwagę, poniższe wskazówki.
Po PIERWSZE – KOMIN:
zadbaj o odpowiedni komin, ponieważ nowoczesne kotły pracują z temperaturą spalin na poziomie 70 – 80 ℃ co w sprzyjających warunkach (duży, zimny komin) niesie ryzyko kondensacji wilgoci.
W związku z powyższym należałoby wyposażyć komin we właściwy wkład odporny na kondensat kwasu siarkowego, lepiej żeby był to wkład ceramiczny, a nie stalowy, ponieważ wkłady stalowe nie wytrzymają w towarzystwie kwasu siarkowego dłużej niż kilka lat.
Po DRUGIE – RUSZT AWARYJNY:
piece 5 klasy nie posiadają dodatkowego rusztu (tzw. rusztu awaryjnego), ponieważ zakaz jego montowania został wprowadzony rozporządzeniem z października 2017 w sprawie norm emisji dla nowo sprzedawanych kotłów, w związku z wprowadzeniem ograniczenia możliwości spalania śmieci i innych odpadów, które nie powinny być nigdy spalane w domowych piecach. Wyjątek stanowią kotły zasypowe dla których ruszt jest paleniskiem podstawowym i jedynym. Ważne, aby taki kocioł był zbudowany w nowoczesny sposób, czyli tak aby spełniać wysokie normy emisyjne jakie wymagane są od kotła 5 klasy.
Po TRZECIE – CERTYFIKAT:
kupując kocioł należy sprawdzić, czy dany egzemplarz w momencie zakupu na 100% posiada certyfikat ekoprojekt, czy jest on wydany przez uprawnioną jednostkę i czy na pewno dotyczy tej wersji kotła, którą kupujesz. Należy również sprawdzić, czy piec który sprzedawany jest jako posiadający ecodesign nie wymaga dodatkowego wyposażenia np.: elektrofiltrów czy buforów ciepła.
To warto wiedzieć zanim przystąpimy do wymiany pieca we własnym gospodarstwie domowym, aby inwestycja przyniosła zamierzony efekt ekologiczny.