Świadomość, iż możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza to pierwszy krok do skutecznej walki ze smogiem. Kolejnym etapem jest zapoznanie się każdego z nas z obowiązującymi regulacjami prawnymi, które wskazują co mamy zrobić, aby powietrze, którym oddychamy było mniej zanieczyszczone oraz jak zastosować je w życiu codziennym.
Z dniem 1 stycznia 2022 r. w całej Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe wymogi dla pieców wolno stojących i wkładów kominkowych tzw. miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń. Wiąże się to z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz rozporządzeniem Komisji UE 2015/1185 w sprawie wykonania tejże dyrektywy dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe. W dokumencie tym zawarte są ścisłe normy dotyczące granicznych wartości emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Wiąże się on z zakazem sprzedaży na terenie całej UE pieców i kominków, które nie spełniają jego wymogów.
Ecodesign (znany też jako ekoprojekt) to dyrektywa parlamentu europejskiego dotycząca wymagań energetyczno-emisyjnych dla kotłów co. Ecodesign wymaga od nowoczesnego kotła aby zapewnił wysoką sprawność działania oraz niski stopień emisji zanieczyszczeń podczas całego okresu użytkowania. Termin ten nie odnosi się jedynie do kominków lecz jest to ogólna idea mająca na celu projektowanie urządzeń wykorzystujących energię w taki sposób, aby robiły to jak najwydajniej.
Wymogi Ekoprojektu dotyczą urządzeń również z innych branż m.in. informatycznej, AGD i RTV, czy też oświetleniowej. Wraz z ekoprojektem wprowadzone zostaną normy emisji spalin z kominków. Zgodnie z nowymi europejskimi wymogami maksymalna emisja pyłów zawieszonych PM może wynosić 40 miligramów na metr sześcienny. Normy te są dosyć ostre, ponieważ już przy 50-60 miligramach na metr sześcienny struga dymu jest przezroczysta. Nowoczesne urządzenia nie mają istotnego wpływu na zanieczyszczenie powietrza, co jest warunkiem spełnienia ekologicznej zasady zrównoważonego rozwoju.
Należy pamiętać jednak, że ogromne znaczenie ma sposób użytkowania kominka. Gęsty dym świadczy nie o złym urządzeniu, lecz o złej jakości paliwa, jak również o braku umiejętności palenia w kominku. Jeśli rozpalamy suchym drewnem, palimy współprądowo, czyli potocznie mówiąc, w kominku od góry, to powinniśmy mieć czystą szybę i czyste wykładziny szamotowe w palenisku, a kiedy wyjdziemy na zewnątrz, to dymu z komina nie widać.
Pamiętajmy, że każdy miejscowy ogrzewacz pomieszczeń/kominek powinien być oznaczony etykietą energetyczną określającą klasę energetyczną produktu. Im wyższa klasa energetyczna tym sprawniejsze urządzenie i więcej oszczędności w Twojej kieszeni. Wyższa sprawność oznacza mniejsze zużycie drewna! Warto o tym pamiętać przy wyborze wymarzonego kominka. Warto powiedzieć co to oznacza dla nabywców i właścicieli domowych kominków, gdyż nie jeden posiadacz kominka zada sobie pytanie czy musi dokonać wymiany kominka, który posiada?!
Wszyscy mieszkańcy Mazowsza zobligowani są do przestrzegania obowiązującej Uchwały antysmogowej dla Mazowsza, przyjętej w dniu 24 października 2017 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego (obowiązującą od 11 listopada 2017 roku). Uchwała ww. wskazuje, jakie piece i opał mogą być stosowane, a które zostały ograniczone – posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie (tzn. elektrofiltr, redukujący emisję zanieczyszczeń).