W ramach współpracy z Fundacją Liderzy Przemian – naszego wieloletniego partnera, mieliśmy przyjemność gościć w Wołominie liderów gruzińskich samorządów. Tym razem tematem wiodącym wizyty była gospodarka odpadami i pozyskiwanie środków zewnętrznych. W obu przypadkach mamy się czym pochwalić. Nasi urzędnicy dysponują doświadczeniem, którym chętnie się dzielą.
Spotkanie rozpoczęło się w Centrum Aktywności Wołomin czyli w Starej Elektrowni, która rzeczywiście zmienia się w niezwykle „elektryzujące” miejsce. Gości, wśród których znajdowali się głównie burmistrzowie i wójtowie gruzińskich miast wraz z najbliższymi współpracownikami, przywitała Burmistrz Elżbieta Radwan. Nasi urzędnicy zaprezentowali gościom nasze doświadczenia związane z gospodarką odpadami i pozyskiwaniem środków. Obu prezentacjom towarzyszyła dyskusja, goście zadawali wiele pytań dotyczących naszych praktyk i rozwiązań jakie stosujemy. Następnie, żeby nie ograniczać się tylko do teorii pojechaliśmy w teren. Oglądaliśmy elektroniczną altanę przy al. Armii Krajowej i bazę MZO przy ul. Łukasiewicza 4, gdzie goście zobaczyli m.in. PSZOK mobilny i sortownię. Samorządowcy z Gruzji byli pod wrażeniem rozwiązań jakie zastosowano w naszej gminie, użytych technologii i doświadczenia. Pojawiły się nawet wstępne deklaracje zawarcia partnerstwa w przyszłości. Cieszymy się, że nasz Wołomin inspiruje!
Czego dotyczy projekt Akademia Samorządności?
W dniach 19 – 24 lutego br. w Polsce goszczą przedstawiciele samorządów gruzińskich, w ramach projektu Change – Akademia Samorządności dla Liderów z Gruzji. Celem projektu jest wzmocnienie potencjału kadry zarządzającej w gruzińskiej administracji samorządowej.
Organizatorami i partnerami Akademii są: KSAP, Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Centrum Mieroszewskiego, Civil Service Bureau (Biuro Służby Cywilnej) w Gruzji, Association of Finance of Local Self-Government Units (Stowarzyszenie Finansowe Samorządu Lokalnego w Gruzji – AFOGLSU) oraz Fundacja Liderzy Przemian. Projekt jest finansowany ze środków: Funduszu Solidarności Międzynarodowej, Centrum Mieroszewskiego, AFOGLSU oraz Fundacji Liderzy Przemian – w ramach środków Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Program projektu składa się z dwóch części: cyklu sesji szkoleniowych (online i realizowanych w Gruzji) oraz wizyty studyjnej w Polsce. Moduł w Polsce obejmuje wizytę w polskich gminach: Długosiodło, Wołomin oraz Płońsk i wzbogacony jest o zajęcia z zakresu design thinking, kontroli zarządczej a także strategii rozwoju lokalnego. Celem wizyty studyjnej jest poznanie zarówno polskich doświadczeń i praktyki funkcjonowania gmin oraz świadczenia usług publicznych, jak również pogłębienie wiedzy w zakresie zarządzania jednostkami samorządu lokalnego. Program wizyty w Polsce poprzedziły 4 moduły szkoleniowe online wprowadzające zagadnienia z zakresu zarządzania strategicznego i kontroli zarządczej, zrealizowane na przełomie stycznia i lutego br.
W ramach wizyt studyjnych przedstawiciele gmin gruzińskich poznają polskie dobre praktyki w zarządzaniu kulturą i rekreacją, polityka społeczną, zdrowotną, edukacją, gospodarką odpadami, finansami gminnymi oraz formułowaniu strategii rozwoju lokalnego.
W projekcie bierze udział 20 przedstawicieli kadry kierowniczej jednostek samorządu lokalnego, z 4 regionów Gruzji. Są to gminy rolnicze średniej wielkości jak Bolnisi oraz Dusheti czy mniejsze o statusie wysokogórskim jak Oni oraz Ambrolauri. Każdą gminę reprezentuje burmistrz lub wiceburmistrz oraz szefowie najważniejszych komórek organizacyjnych wchodzących w skład urzędu.