Wołomin ODNOWA 2021 – podsumowanie dotychczasowych działań

ogródek z zieloną trawą

Szybkimi krokami zbliża się wrzesień a więc pora podsumować dotychczasowe rezultaty tegorocznej edycji projektu „Wołomin Odnowa”. Dla przypomnienia informujemy, że projekt umożliwia uzyskanie mini-grantów z Urzędu Miejskiego dla realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych w kategoriach – wsparcie organizacji pozarządowych, modernizacje podwórek i wspieranie działań animacyjno-kulturalnych.

Zacznijmy od podwórek wołomińskich. Miło nam zakomunikować, że dwa takie obszary przeszły radykalną metamorfozę. W ramach projektu „Przyjemne z pożytecznym” podwórko przy ul. Legionów 32 stało się kolorowym, pełnym zieleni i uroku miejscem. Przeobraziło się w miejsce umożliwiające relaks oraz integrację tamtejszym mieszkańcom, którzy własnymi siłami zaprojektowali i wkomponowali w ogródek między innymi pergole, większe nasadzenia, nowe zioła i inne rośliny. Pojawiły się pszczoły dla których wydzielono specjalny kącik z ulubionymi kwiatami a na jednym z drzewek zamieszkały przepiękne motyle. Podwórko to stało się na tyle sławne, że „ściągnęło” tam pewnego dnia także jedną z ogólnopolskich stacji telewizyjnych, która nakręciła sympatyczny reportaż o całym przedsięwzięciu.

Z kolei w ramach projektu „Czas na lepsze” modernizowane jest obecnie podwórko przy ul. Danuty Siedzikówny „Inki” 9. Tamtejszy obszar był bardzo zdewastowany i wymagał rzeczywiście zmian na lepsze. Z dnia na dzień podwórko to zmienia jednak swoje oblicze i stopniowo staje się przyjemnym miejscem, na którym pojawiła się zieleń, zasadzono, zakupione przez Ogrodnika Miejskiego, różane krzewy a okropne niegdyś komórki otoczone zostały estetycznymi drewnianymi płotkami. I tu także pojawiły się kolory emanujące zachętą do dalszych inwestycji. Powyższy projekt nie jest jeszcze w pełni zakończony ale już widać pozytywne efekty wspólnego wysiłku mieszkańców kamienicy.

W ramach projektu „Poznajmy swoje umiejętności” odbyła się seria ośmiu zajęć oraz warsztatów z udziałem zainteresowanych mieszkańców w różnym przedziale wiekowym. Głównym celem tego projektu była aktywizacja mieszkańców obszaru rewitalizacji nakierowana przede wszystkim na edukację ekologiczną przy jednoczesnym budowaniu więzi pokoleniowych i sąsiedzkich. Spotkania warsztatowe okazały się wspaniałym wydarzeniem przy dużej frekwencji uczestników. Stworzono prawdziwe dzieła sztuki rękodzielnicze, biżuterię, bukiety, produkty spożywcze, lasy w słoikach i inne. Pomysłodawca projektu już został poproszony przez uczestników warsztatów o rozważnie kontynuacji tego typu zajęć. To dowodzi jak bardzo potrzebujemy kontaktów międzyludzkich po długiej izolacji spowodowanej pandemią covidową.

Kolejnym udanym wydarzeniem było zorganizowanie szeregu spotkań zabawowych w parku im. B. Wodiczki w ramach projektu „Stare i nowe potyczki podwórkowe”. I w tym wypadku wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególnie tych najmniejszych obywateli naszej gminy. Miło było obserwować gdy dzieci bawiły się w zapomniane nieco gry podwórkowe. Główny cel tych zajęć a więc oderwanie młodzieży od komputerów i zachęcenie ich do zabaw ruchowych zostało w pełni zrealizowane.

Uwaga! Wołomin Odnowa edycja 2021 jeszcze trwa – do końca listopada! Zachęcamy do składania wniosków. Jak widać po rezultatach dotychczasowych projektów warto to zrobić.