Wołomińscy radni wizytowali inwestycję MZO

gazeta

Na zaproszenie Prezesa MZO wołomińscy radni i członkowie Rady Społecznej MZO wizytowali realizowaną w Starych Lipinach inwestycję. To kluczowy element szerszego projektu inwestycyjnego, który dotyczy modernizacji i hermetyzacji kompostowni. Dzięki przebudowie instalacji ograniczone zostanie oddziaływanie na otoczenie, a zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych odbywać się będzie w nowoczesnych obiektach spełniających najwyższe standardy BAT.

– Zaprosiliśmy radnych na plac budowy, żeby pokazać stan zaawansowania robót związanych z hermetyzacją kompostowni. Jesteśmy na półmetku prac budowlanych pierwszego etapu inwestycji polegającego na budowie nowych placów dojrzewania wraz z zadaszeniem i instalacją napowietrzania. Zakończyliśmy większość robót ziemnych dotyczących m.in. kluczowych instalacji wodno-kanalizacyjnych i wytyczenia sieci elektrycznych dla tego przedsięwzięcia. Zrobiono już wykopy pod ławy fundamentowe, chudziaki pod ławy oraz stopy. Przed nami wykonanie placu logistycznego przed wiatą kompostowni i przeniesienie części produkcji zakładu na nowy plac. Na drugi kwartał tego roku zaplanowano dostawę zadaszenia nad placem dojrzewania i pozostałych elementów technologii, w tym wentylatorów i sterowni oraz budowę. dodatkowego biofiltra i zbiornika pośredniego. Przewidujemy zakończenie pierwszego etapu projektu na trzeci kwartał 2025 roku – wyjaśnia Jarosław Kubała, Prezes Zarządu MZO.

W trakcie zwiedzania goście zapoznali się ze szczegółami robót budowlanych i harmonogramem całego zakresu prowadzonej w Starych Lipinach inwestycji. Strategiczny, drugi etap hermetyzacji kompostowni obejmuje m.in. powstanie nowej hali przyjęcia oraz magazynowania odpadów wyposażonej w specjalny system napowietrzania i podciśnienia, zapobiegający wydostawaniu się zapachów na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu rozładunek odpadów odbywać się będzie w ściśle hermetycznych warunkach. Kompostowanie przebiegać będzie w specjalnych tunelach z napowietrzaniem, ujęciem i oczyszczaniem powietrza procesowego w biofiltrze. Zgodnie z harmonogramem pełna hermetyzacja instalacji zostanie zakończona w 2027 roku.

– Warto podkreślić, że istotnym założeniem planów inwestycyjnych spółki MZO było pozyskanie dofinansowania zewnętrznego na realizację przedsięwzięcia. Dzięki tej strategii budowa nowoczesnej instalacji nie obciąża budżetu gminy, ale prowadzona jest w oparciu o środki pomocowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mieliśmy „mały” poślizg z przekazaniem pieniędzy z Funduszu, ale poradziliśmy sobie i wszystkie prace budowlane odbywały się bez znaczących opóźnień – dodaje Prezes Kubała.

Modernizacja zakładu w Starych Lipinach to nie tylko przebudowa i hermetyzacja kompostowni. Środki z pożyczki NFOŚiGW (48 milionów zł) będą przeznaczone na rozpoczęcie prac związanych z budową nowej sortowni odpadów komunalnych zbieranych selektywnie na terenie gminy Wołomin. Stara instalacja działająca przy ul. Łukasiewicza w Wołominie zostanie docelowo zamknięta. W planach inwestycyjnych spółki jest również wybudowanie węzła recyklingu gruzu i przetwarzania odpadów wielkogabarytowych oraz biogazowni. To istotne elementy szerszego projektu inwestycyjnego pod nazwą Centrum Recyklingu.

Jego realizacja będzie możliwa po uzyskaniu kolejnych środków pomocowych ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o które aplikuje MZO. Spółka złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach Programu „FENIKS” i z powodzeniem przeszła już do ostatniego etapu oceny w zakresie pomocy publicznej. Uruchomienie wszystkich zaplanowanych w ramach projektu MZO inwestycji, nie tylko zapewni gminie Wołomin niezależność w zakresie zagospodarowania odpadów, ale znacząco obniży koszty systemu i umożliwi osiąganie obowiązujących gminę poziomów odzysku i recyklingu.

– Mamy świadomość, jak duże zainteresowanie wzbudza nasza inwestycja. Działamy transparentnie i dlatego już dziś zapraszamy mieszkańców na Drzwi Otwarte w Starych Lipinach, które zaplanowaliśmy na koniec maja. Jestem przekonany, że możliwość wizyty na placu budowy pozwoli rozwiać wiele wątpliwości i obaw dotyczących naszego projektu – mówi Jarosław Kubała.

Artykuł ukazał się w Tygodniku Wieści Podwarszawskie nr 16/2025