15 października 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne połączone z referendum krajowym. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na ten temat wraz z odnośnikami do szczegółowych danych.
Przed wyborami warto sprawdzić, czy nasze dane w Centralnym Rejestrze Wyborców są aktualne. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji mObywatel, Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej (aktywny link) lub w urzędzie miasta/gminy lub dzielnicy. Jeżeli chcemy głosować poza miejscem zamieszkania lub złożyć wniosek o dopisanie do listy wyborców stosowny wniosek należy złożyć do czwartku 12 października włącznie. W Urzędzie Miejskim w Wołominie wnioski obsługuje Wydział Spraw Obywatelskich, stanowiska 7 i 8 Centrum Obsługi Mieszkańców w godzinach pracy Urzędu.
Głosować będzie można w godzinach 7:00- 21:00. Informacje o numerach oraz granicach obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Wołomin (link do wpisu), gdzie znajduje się również informacja o zmienionych siedzibach obwodowych komisji wyborczych (link do wpisu). Wyszukiwarka ogólnopolska dostępna jest na stronie Państwowej Komisji Wyborczej (link do wyszukiwarki).
Uwaga! W stałych obwodach głosowania na terenie gminy Wołomin wprowadzono następujące zmiany:
1) utworzono nowy obwód głosowania Nr 31 z siedzibą Obwodowej Komisji Wyborczej w Ochotniczej Straży Pożarnej w Majdanie przy ulicy Racławickiej 26. W obwodzie będą głosowali mieszkańcy Majdanu, Cięciwy i Mostówki.
2) zmieniono siedzibę Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 27, która mieściła się w Miejskim Domu Kultury w Wołominie przy ulicy Mariańskiej. Mieszkańcy ulic:Broniewskiego, Daszyńskiego, Długa od 33 do końca; Hutnicza, Katowicka, Kościelna: od 1 do 54C, nieparzyste: od 55 do 61C; Mariańska, Mickiewicza: od 2 do 12, parzyste: od 14 do 16; Miła, Nowowiejska, Przechodnia, Danuty Siedzikówny „Inki”, Sikorskiego: od 1A do 15, nieparzyste od 17 do 21A nieparzyste; Teligi od 2 do 6; Toruńska, Wileńska: od 36 do 68; Żelazna będą głosowali w Centrum Aktywności Wołomin przy ulicy Daszyńskiego 3 w Wołominie.
W dniu głosowania należy udać się do właściwego lokalu wyborczego z dokumentem tożsamości. Tożsamość wyborcy będzie mogła być zweryfikowana również poprzez aplikację mObywatel. Każdy uprawniony do głosowania obywatel otrzyma trzy karty – do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu oraz referendum krajowym. Odbiór kart należy pokwitować podpisem. Każdy wyborca otrzyma tylko jeden komplet kart – nie ma możliwości otrzymania drugiego pakietu w sytuacji, kiedy np. zmienimy zdanie i będziemy chcieli oddać głos na innego kandydata lub nieumyślnie uszkodzimy karty.
Wyborca może odmówić wzięcia udziału w dowolnym głosowaniu – w takiej sytuacji w spisie dokonuje się stosownej adnotacji: „bez Sejmu”, ” bez Senatu”, „bez referendum”. Przypominamy, że nie można wynosić kart do głosowania z lokalu, w którym odbywa się głosowanie.
Szczegółowe informacje i wytyczne na temat wyborców parlamentarnych oraz referendum krajowego w gminie Wołomin można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej (aktywny link do strony).