Zakład Energetyki Cieplnej w Wołominie uzyskał pozwolenia na budowę agregatów kogeneracyjnych na terenie miasta Wołomin. Dokładnie 28 kwietnia br. Starostwo Powiatowe wydało cztery decyzje administracyjne, które są już prawomocne. Oznacza to, że Wołomin zyska nowoczesny system energetyczny, umożliwiający jednoczesną produkcję energii elektrycznej oraz ciepła. Rozwiązanie to znacząco zwiększy efektywność wykorzystania energii, co przekłada się na mniejsze straty, oszczędność surowców i ograniczenie emisji zanieczyszczeń.
Dzięki uzyskaniu pozwoleń na budowę agregatów kogeneracyjnych, zbliżamy się do realizacji naszego ambitnego planu energetycznego, którego celem jest stworzenie efektywnego systemu ciepłowniczego – mówi Karol Ciepielewski, Prezes Spółki. Przypomnijmy o wygranej kilka tygodni temu przez ZEC aukcji na premię kogeneracyjną o łącznej wartości ponad 90 mln zł. Uzyskanie dopłat do produkcji energii elektrycznej sprawia, że realizacja inwestycji polegającej na budowie kogeneracji gazowej staje się jeszcze bardziej rentowna. Aktualnie spółka znajduje się w trakcie oceny wniosku złożonego do NFOŚiGW o dofinansowanie tej inwestycji. Jak tłumaczy Prezes Spółki Karol Ciepielewski, proces ten trwa dłużej niż oczekiwano. Wnioski zostały złożone w grudniu 2023 roku, a obecnie trwa ocena merytoryczna.
Cztery agregaty w Wołominie
Na terenie miasta zostaną zainstalowane cztery jednostki kogeneracyjne. Jak wyjaśnia Aneta Ciuraj – Dyrektor ds. rozwoju i organizacji wołomińskiego ZEC, ich moc i lokalizacja zostały starannie przemyślane tak, aby zmniejszyć straty ciepła w procesie dystrybucji i ułatwić dostęp do użytecznego ciepła dla mieszkańców miasta. Dzięki nim, w okresie letnim, zapewnimy mieszkańcom ciepłą wodę bez konieczności uruchamiania kotłów węglowych – zapewnia. Spółka planuje zainstalować trzy jednostki kogeneracyjne o mocy 0,999 MW energii elektrycznej oraz 1,239 MW energii cieplnej w trzech lokalizacjach: na terenie Zakładu Energetyki Cieplnej, przy Alei Armii Krajowej (w sąsiedztwie Spółdzielni Mieszkaniowej „Gwarek”) oraz w okolicy ulicy Reja. ZEC planuje także budowę czwartej jednostki o mocy elektrycznej 2,682 MW i cieplnej 2,424 MW na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Rejtana w pobliżu wykonanego przez Urząd Miasta geotermalnego odwiertu badawczego. Ten ostatni agregat został dobrany tak, aby w przyszłości zapewnić energię elektryczną dla pomp ciepła wykorzystujących wody geotermalne jako dolne źródło do produkcji ciepła – wyjaśnia Karol Ciepielewski, Prezes Spółki.
Co z hałasem?
W związku z nowymi inwestycjami pojawia się pytanie o potencjalny hałas generowany przez instalacje. ZEC rozwiewa wszelkie wątpliwości, zapewniając, że zostaną podjęte odpowiednie środki w celu minimalizacji hałasu. Agregaty kogeneracyjne rzeczywiście emitują pewien poziom hałasu, jednak w ramach zaplanowanych rozwiązań, emisja ta zostanie skutecznie zredukowana – mówi Aneta Ciuraj, Dyrektor w ZEC.
W lokalizacjach, gdzie instalacje będą umieszczone w kontenerach, tj. przy Al. Armii Krajowej i ul. Reja, zaprojektowano specjalne ekrany akustyczne. Z kolei w miejscach takich jak ul. Rejtana oraz tereny ZEC, kogeneracja będzie zainstalowana w budynkach, co pozwoli na zastosowanie perforowanych warstwowych płyt akustycznych wewnątrz obiektów. Dzięki tym rozwiązaniom wysokie poziomy hałasu będą skutecznie zniwelowane.
Dodatkowo, nowoczesne urządzenia technologiczne, które będą używane w tych instalacjach, pozwalają na dalsze ograniczenie emisji hałasu do środowiska. Opracowane na etapie projektowania rozwiązania zapewnią, że wpływ na otoczenie będzie minimalny. Plany zakładają, że inwestycja ma powstać do końca 2026 roku. Przedsiębiorstwo ma już opracowaną dokumentację przetargową i obecnie prowadzi wstępne konsultacje rynkowe z potencjalnymi wykonawcami.
Materiał Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie został opublikowany w gazecie ,,Wieści Podwarszawskie” (nr 21/2025)
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)