Pierwsza Spółdzielnia Energetyczna w gminie Wołomin

Podpisanie umowy na utworzenie pierwszej Spółdzielni Energetycznej w gminie Wołomin

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Wołominie podpisało umowę z firmą ENERGY TRADE SOLUTIONS S.A na założenie Spółdzielni Energetycznej. To działanie przyszłościowe, którego celem jest korzystniejsze rozliczanie energii powstałej z odnawialnych źródeł energii i umożliwienie dystrybucji wytworzonej energii między członkami spółdzielni, do której na obecnym etapie  zaproszono Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołominie oraz Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 2 w Wołominie.

PWiK Wołomin posiada już źródła OZE – tj. dwa agregaty kogeneracyjne o mocy 123kW i 210kW, zainstalowane na oczyszczalni ścieków KRYM oraz instalację fotowoltaiczną o mocy 48,6kWp, zainstalowaną na Stacji Uzdatniania Wody „Lipińska”. W związku z dążeniem do zwiększania potencjału samowystarczalności energetycznej Spółka planuje dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii.

Utworzenie Spółdzielni Energetycznej jest procesem czasochłonnym, wymagającym zarówno porozumień wewnętrznych, jak i przeprowadzenia procesów administracyjnych związanych z rejestracją spółdzielni w KRS i KOWR. Naszym celem jest, by w momencie uruchomienia instalacji fotowoltaicznej 3,1MWp na terenie oczyszczalni ścieków KRYM Spółdzielnia już funkcjonowała. Dzięki temu rozliczenia będą korzystniejsze od pierwszej kilowatogodziny, a wyprodukowana energia będzie mogła być „rozdysponowana” po wszystkich obiektach Przedsiębiorstwa, co ma niebagatelne znaczenie przy infrastrukturze rozproszonej, jaką dysponuje PWiK Wołomin (65 obiektów zasilanych energią elektryczną na terenie gminy). Wytworzona dzięki źródłom OZE tańsza i „zielona” energia będzie także rozdysponowywana pomiędzy członków Spółdzielni (OPS i MSPZOZ nr 2).

Kolejnym atutem jest to, że znowelizowane przepisy ustawy „Prawo energetyczne” przewidują preferencje dla przyłączania spółdzielni energetycznej do sieci elektroenergetycznej, tj. brak możliwości odmowy wydania warunków przyłączenia instalacji odnawialnego źródła energii do sieci. Istotny jest również fakt, że założenie Spółdzielni Energetycznej zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania na inwestycje w OZE.


Wyjaśnienie 40% a 70% zapotrzebowanie na energię ze źródeł OZE
Założenie spółdzielni energetycznej wymaga spełnienia warunków, wśród których znajduje się wymaganie by łączna moc zainstalowana elektryczna wszystkich instalacji OZE nie przekraczała 10MW, a ich sprawność wytwarzania energii elektrycznej umożliwiała pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 70% potrzeb własnych spółdzielni energetycznej i jej członków (Ustawa OZE Dz.U.2023.1436 z dnia 27.07.2023).

Ustawa z dnia 31 sierpnia 2023 o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw wprowadziła okres przejściowy, zgodnie z którym do 31.12.2025 r. spółdzielnia energetyczna ma spełniać pokrycie zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł OZE na poziomie nie niższym niż 40%.
Obecnie nie ma informacji o tym, jakoby ww. niższy wymóg został utrzymany po roku 2025, dlatego też zakres działalności Spółdzielni jest dobierany z uwzględnieniem wymogu 70% pokrycia zapotrzebowania energetycznego ze źródeł OZE.