Akcja szczepienia listów przeciw wściekliźnie

lis

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że na terenie powiatu wołomińskiego od 14 do 31 maja 2021 r. zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów w ilości 30 dawek na 1 km kwadratowy na całym obszarze objętym szczepieniami. Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola, łąki, z pominięciem terenów zabudowanych. Dawka umieszczona jest w przynęcie o intensywnym zapachu rybnym. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Prosimy o stosowanie się do poniższych zaleceń:
– Nie dotykać szczepionki – przynęty, które były dotykane przez ludzi zostaną zignorowane przez lisy.
– Ręce lub inne niezakryte części ciała, które miały kontakt ze szczepionką, należy natychmiast dokładnie umyć wodą z mydłem.
– Jeśli szczepionka dostanie się do ust, oczu, nosa lub skaleczenia skóry – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
– Przynęta jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych, ale każdy kontakt należy zgłosić lekarzowi weterynarii.
– Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki nie należy puszczać wolno psów i kotów, aby nie dostały się do miejsc, gdzie wyłożono szczepionkę. W czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.