Apel ZMP o odpowiedzialne traktowanie społeczeństwa podczas epidemii

komunikat

Zarząd Związku Miast Polskich apeluje do rządzących o podjęcie szybkich, zdecydowanych i zgodnych z prawem rozwiązań mających na celu łagodnienie skutków epidemii COVID-19.

„Jeszcze w marcu br. apelowaliśmy o rozważenie możliwości ogłoszenia w Polsce stanu klęski żywiołowej, który umożliwiłby legalne wprowadzanie niezbędnych ograniczeń oraz podejmowanie zgodnych z Konstytucją decyzji, także tych politycznych. Zamiast tego wykorzystywano ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych, ewidentnie nadużywając zawartych w niej regulacji, a nam zarzucano prowadzenie działalności politycznej. Podejmowano na najwyższym szczeblu nielegalne decyzje, forsując rozwiązania, które w każdej chwili mogą być podstawą roszczeń odszkodowawczych, a nawet podważenia ważności kluczowych dla państwa wyborów. Te bowiem odbyły się po konstytucyjnym terminie, bez wykorzystania jedynej przewidzianej w Konstytucji podstawy do ich opóźnienia” – czytamy w apelu ZMP.

Autorzy apelu zauważają, że obecna sytuacja (dynamiczny wzrost liczby chorych) związana jest z zaniechaniem przygotowań do drugiej fali zachorowań oraz nieprzemyślanymi decyzjami rządzących. Aby odwrócić ten trend konieczna jest współpraca ponad podziałami politycznymi, którą członkowie ZMP gotowi są w każdej chwili podjąć na partnerskich warunkach.

Pobierz (kliknij na aktywny link aby rozpocząć pobieranie):
Apel Zarządu Związku Miast Polskich o odpowiedzialne traktowanie polskiego społeczeństwa podczas epidemii COVID-19 (aktywny link do pliku w formacie .PDF)

Kategoria: