Trwa okres grzewczy, dlatego pamiętajmy, że to na barkach właścicieli budynków mieszkalnych spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa własnego ogniska domowego. Dom to azyl, w którym czujemy się bezpiecznie, ale dom to również miejsce, w którym może nas spotkać wiele zagrożeń, których nasza wiedza nie obejmuje.
Kluczowe zagrożenie wynikające z braku fachowej wiedzy lub niskiego poziomu świadomości, występują najczęściej w zakresie używania urządzeń grzewczych, wraz z prawidłową wentylacja budynków. Samodzielne ogrzewając budynek urządzeniami grzewczymi typu kocioł CO, piecokuchnia, piec kaflowy, kominek itp., niezależnie od rodzaju stosowanych paliw )np.: węgiel, drewno, gaz, olej) właściciel budynku bezwzględnie jest zobowiązany do prawidłowego, zgodnego z przepisami użytkowania tych urządzeń grzewczo – kominowych i zapewnienia właściwej wentylacji nawiewno – wywiewnej. Przewody kominowe dymowe, spalinowe i wentylacyjne muszą być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem z zachowaniem okresów kontroli i czyszczeń.
Zgodnie z Ustawą Prawa Budowlanego właściciel/zarządca zobowiązany jest przeprowadzać tzn. zlecać okresowe przeglądy:
• raz w roku – kontrola przewodów kominowych – przeprowadza mistrz kominiarski;
• raz w roku – kontrola szczelności instalacji gazowej – przeprowadza osoba z uprawnieniami Eksploatacyjnymi i Dozorowymi w tym zakresie (najlepiej połączyć ją z przeglądem kominiarskim);
• raz na 5 lat – pomiary instalacji elektrycznej – przeprowadza osoba z uprawnieniami Eksploatacyjnymi i Dozorowymi w tym zakresie.
Zgodnie Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewody kominowe w okresie użytkowania muszą być czyszczone:
• Przewody kominowe dymowe (od palenisk na opał stały) – co 3 miesiące
• Przewody kominowe spalinowe (od palenisk na opał ciekły i gazowy) – co 6 miesięcy
• Przewody kominowe wentylacyjne – 1 raz w roku
Kontrole i czyszczenie kominów należy zlecać tylko i wyłącznie uprawnionym kominiarzom, o ile czyszczenie kominów może wykonać czeladnik kominiarski, to sama kontrolę musi przeprowadzić mistrz kominiarski. Mistrz kominiarski lub inna osoba przeprowadzająca kontrolę (w zakresie instalacji gazowej lub elektrycznej) zobowiązana jest wydać Protokół z Kontroli – określający jej zakres i ewentualne zalecenia oraz wskazać termin następnej kontroli.
W przypadku braku okresowych kontroli, czyszczeń kominów i zdarzenia skutkującego roszczeniem wobec firmy ubezpieczeniowej likwidator szkody ma prawo, a nawet powinność odmowy wypłaty odszkodowania, nawet za zdarzenia nie związane z kominami! Ponadto brak okresowych kontroli i czyszczeń kominów stanowi realne zagrożenie pożaru sadzy, a w efekcie pożarem budynku – pożar sadzy osiąga temp. 1000-1300 stopni C. Zakładając najłagodniejszy scenariusz pożar sadzy może skutkować uszkodzeniem, rozszczelnieniem komina, którego naprawa jest bardzo kosztowna i wiąże się z okresowym zakazem użytkowania urządzenia grzewczego, a należy pamiętać, że najczęściej do takich zdarzeń dochodzi w okresie grzewczym.
W przypadku pożaru kominowego:
1. Zadbaj o bezpieczeństwo własne i innych osób;
2. Powiadom Straż Pożarną.
3. Odetnij dopływ powietrza do kotła/kominka.
4. Obserwuj czy ogień nie rozprzestrzenia się w budynku na zewnątrz komina, czy nie doszło do pożaru dachu.
5. Po ugaszeniu pożaru niezwłocznie wezwij mistrza kominiarskiego.
6. Wykonaj zalecenia wydane przez mistrza kominiarskiego.
Tekst opracowany przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wołominie we współpracy z kominiarzem Mirosławem Antosem.