Bezpieczny Narodowy Spis Powszechny – komunikat Urzędu Miejskiego w Wołominie

komunikat

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP). Badanie rozpoczęło się 1 kwietnia i trwać będzie do 30 września 2021 r.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to badanie organizowane przez Główny Urząd Statystyczny powtarzane cyklicznie co 10 lat. Dane zebrane podczas spisów służą do opracowywania wielu strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów i gmin.

Za organizację spisu oraz bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych odpowiada Główny Urząd Statystyczny. Udział w spisie jest obowiązkowy i osoba fizyczna objęta spisem nie może odmówić przekazania danych. Spisu można dokonać na trzy sposoby:

1. Samospis internetowy – za pomocą aplikacji dostępnej całą dobę na stronie spis.gov.pl.
Jest to podstawowa i jednocześnie obowiązkowa forma spisu.
2. Infolinia spisowa – numer 22 279 99 99, dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Spis telefoniczny dedykowany jest osobom, które mają trudności z obsługą komputera i nie posiadają dostępu do internetu.
3. Spis przez Rachmistrza – telefonicznie lub przez wywiad bezpośredni – od 4 maja do 30 września 2021 roku.

WAŻNE! Pracownicy Urzędu Miejskiego w Wołominie nie przeprowadzają spisu mieszkańców! Każdy mieszkaniec powinien spisać się samodzielnie – przez aplikację
w internecie lub telefonicznie – udzielając telefonicznie odpowiedzi pracownikom GUS, którzy posiadają stosowne uprawnienia i zobowiązani są do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

Na terenie Urzędu udostępnione zostało stanowisko komputerowe do samospisu – do samodzielnej obsługi interesanta. Mogą z niego skorzystać mieszkańcy, którzy nie posiadają w domu komputera z dostępem do internetu. Pracownicy Urzędu nie przeprowadzają spisu, ale w razie potrzeby mogą udzielić pomocy przy obsłudze komputera. Stanowisko dostępne jest w godzinach pracy Urzędu. Osoby, które mają problem z samodzielną obsługą komputera mogą spisać się przez telefon dzwoniąc pod numer infolinii: 22 279 99 99.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne związane z pandemią aktualnie Urząd Miejski w Wołominie pracuje w systemie wewnętrznym z ograniczonym dostępem interesantów.

W sprawach dotyczących spisu powszechnego oraz stanowiska do samospiu można dzwonić do Urzędu Miejskiego w Wołominie pod nr telefonu: 22 763 30 32, 22 763 30 25, 22 763 30 10.

Więcej informacji odnośnie spisu można znaleźć się na stronie UM w Wołominie: https://wolomin.org/ (aktywny link do strony) oraz na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: www.spis.gov.pl (aktywny link do strony).