Dawkowanie tabletek z jodkiem potasu

Dawkowanie tabletek z jodkiem potasu

Dawkowanie tabletek z jodkiem potasu:
• Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc – 12,5 mg (1/4 tabletki): 1/4 tabletki należy całkowicie rozkruszyć, dodać do podawanego pokarmu i podać noworodkowi lub niemowlakowi.
• Dzieci od miesiąca do 3 lat – 25 mg (1/2 tabletki): należy całkowicie rozkruszyć, dodać do podawanego pokarmu i podać niemowlakowi lub dziecku.
• Dzieci od 3 do 12 lat – 50 mg (1 tabletka): tabletkę należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem. Tabletkę można rozkruszyć i dodać do chłodnego napoju.
• Dorośli i dzieci powyżej 12 lat – 100 mg (2 tabletki): tabletki należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem.
• Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek) – 100 mg (2 tabletki): tabletki należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem.
Dawkę należy przyjąć w całości, przy jednym podaniu.

Wg. prof. dr hab. n. med. Wojciecha Zgliczyńskiego, Kierownika Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim, konsultanta województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii, najbardziej narażone na skutki promieniowania (raka tarczycy) są: dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do zapoznania się z materiałami informacyjnymi oraz ulotką preparatu wcześniej, tak aby móc w razie potrzeby omówić swoje wątpliwości z lekarzem. Materiały dostępne są poniżej (kliknij na wybrany plik, żeby rozpocząć jego pobieranie):
Profilaktyka jodowa – broszura informacyjna (.JPG)
Wskazówki dotyczące przyjmowania tabletek ze stabilnym jodem (.JPG)
Ulotka dołączona do opakowania  – informacja dla pacjenta  – G.L. Pharma (skan w formacie PDF)
Ulotka dołączona do opakowania  – informacja dla pacjenta  – TZF  (skan w formacie PDF)
Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Zdjęcie poglądowe (Pixabay)