Dwujęzyczna gra edukacyjna „Węgrzy – Polakom w 1920 roku”

Dwujęzyczna gra edukacyjna „Węgrzy - Polakom w 1920 roku”

Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” przygotowała nie lada gratkę dla wszystkich miłośników historii i planszówek! Dzięki dwujęzycznej grze edukacyjnej „Węgrzy – Polakom w 1920 roku” poznacie losy kluczowego transportu amunicji, który w sierpniu 1920 roku przejechał z Budapesztu do Skierniewic i wcielicie się w bohaterów tej historii.
Gry nie kupicie, ale będziecie mogli ją wygrać! Śledźcie uważnie profil Ossów 1920 Samorządowa Instytucja Kultury (link do profilu), na którym publikowane będą specjalne posty konkursowe.

Gra opisuje losy kluczowego transportu amunicji, który w sierpniu 1920 roku przejechał z Budapesztu do Skierniewic. Gracze mogący przybrać postacie kolejarzy, żołnierzy, dyplomatów itp. „jadą” z transportem wspomnianą trasą napotykając na wiele przeszkód i trudności. Prócz tego muszą się wykazać podstawową wiedzą na temat Bitwy. Planszówka przygotowywana jest tak, aby mogły w nią zagrać całe rodziny, załączone jest do niej kompendium wiedzy, aby ci którzy nie znają biegle tematu Bitwy Warszawskiej nabyli podstawową wiedzę historyczną.

Pomysł na przygotowanie gry narodził się podczas obchodów 100-lecia Bitwy w Ossowie, na które przygotowano wystawę i publikację dotyczącą węgierskiej pomocy militarnej, bez której – jak twierdzi wielu historyków – zwycięstwo w 1920 roku byłoby znacznie trudniejsze. Na polu bitwy brakowało bowiem Polakom amunicji. W sierpniu 1920 roku, w krytycznym momencie walk, Węgrzy dostarczyli Polakom 22 mln sztuk amunicji. Władze w Budapeszcie zdawały sobie bowiem sprawę, że klęska polskich wojsk oznaczałaby, że następnym państwem zaatakowanym przez bolszewicką Rosję będą Węgry.

3 czerwca 1920 roku została zawarta umowa z firmą Manfred Weiss na dostawę 38 mln nabojów karabinowych. Miesiąc wcześniej węgierski minister obrony nakazał w pilnym trybie przekazanie wojsku polskiemu całego zapasu amunicji, jakim dysponowała armia jego kraju. Ogółem, w latach 1919-1921 Węgry dostarczyły polskiemu wojsku 75 mln nabojów. Najważniejszy transport amunicji dotarł do Skierniewic dwa dni przed kulminacyjnymi walkami pod Ossowem. Specjalnym wspomnieniem tych wydarzeń będzie przygotowywana przez Samorządową Instytucję Kultury gra edukacyjna „Węgrzy – Polakom w 1920 roku”.

Projekt scenariusza gry konsultował dr Endre László Vargę z Budapesztu, wybitny znawca tematyki pomocy węgierskiej w czasie Bitwy Warszawskiej. Gra jest dwujęzyczna – polska i węgierska.
Realizatorem gry jest Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, dzięki dofinansowaniu Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Dziękujemy całemu zespołowi zaangażowanemu w projekt, a w szczególności:
Autorzy scenariusza: Rafał Orych i Piotr Krajski
Autor Koncepcji: Grzegorz Dudzik
Konsultacje scenariuszowe: Rafał Pazio, Grzegorz Dudzik
Konsultacje historyczne: Michał Ceglarek, Endre László Varga
Projekt graficzny: Rafał Kurek

Gra planszowa z dedykacją: Pamięci Rafała Pazio, inicjatora projektu „Węgrzy-Polakom w 1920 roku” dyrektora Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” w latach 2016-2022.