Działamy, żeby zachować cztery najcenniejsze dęby na ulicy Wesołej

Działamy, żeby zachować cztery najcenniejsze dęby na ulicy Wesołej

27 lutego członkowie Zespołu ds. ochrony drzew spotkali się z dr Marzeną Suchocką, wykonawcami remontów ulic: Traugutta, Wesołej, Mickiewicza, Legionów, inspektorami nadzoru budowlanego tych inwestycji oraz projektantem ulic. Przedstawiciele gminy wyraźnie zaznaczyli, że oczekują zachowania jak największej liczby drzew na ulicach. Zadanie nie jest łatwe, ponieważ wymaga zastosowania innowacyjnego rozwiązania, na co muszą wyrazić zgodę wszystkie strony.

Na ulicy Wesołej sytuacja jest szczególnie trudna ponieważ podłoże – grunt wysadzinowy – ze względu na swoją budowę jest podatny na wypychanie w górę podczas zamarzania wody gruntowej. Zastosowanie niestandardowej metody budzi obawy o trwałość inwestycji i bezpieczeństwo użytkowników. Konieczna jest dokładna analiza możliwości zastosowania w tym miejscu mieszkanki kamienno-glebowej, która pozwoliłaby ochronić korzenie drzew w trakcie budowy i ich regenerację już po zakończeniu prac.

Właśnie za to innowacyjne rozwiązanie dr Marzena Suchocka została nagrodzona srebrnym medalem Międzynarodowych Targów iENA Nürnberg 2022. Dr Suchocka pracuje już nad wytycznymi dotyczącymi możliwości wykorzystania mieszkanki kamienno-glebowej na ulicy Wesołej. Do czasu wypracowania rozwiązania, które pozwoli nam jak najlepiej ochronić drzewa prace budowlane na ulicy mogą zostać czasowo wstrzymane. Na czas robót budowlanych i wypracowania najlepszych rozwiązań dęby zabezpieczono zgodnie z ustalonymi w Urzędzie wytycznymi. Na spotkaniu podjęto również decyzję, że wszystkie prace w Strefie Ochronnej Drzew (SOD) powinny być prowadzone pod nadzorem dendrologicznym.