Henryk Konstanty – jubileuszowy dzwon na 100. rocznicę praw miejskich Wołomina

Henryk Konstanty - jubileuszowy dzwon na 100. rocznicę praw miejskich Wołomina

“Głosem swoim będę nawoływał do zgody i współpracy na rzecz Wołomina”.

Imię moje Henryk Konstanty.

Wołomin 1919-2019

21 września 2019 r. o godz. 16:30 przed wołomińskim Urzędem Miejskim został odsłonięty jubileuszowy dzwon z okazji stulecia praw miejskich Wołomina. „Ta szczególna pamiątka ma swoje własne serce, tak jak serce ma nasze miasto – nasz Wołomin” mówiła do zgromadzonych Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina.

Z dźwiękiem dzwonu wiążą są najważniejsze wydarzenia w historii narodu – towarzyszył koronacjom, wielkim rocznicom, podkreślał przełomowe chwile. W sobotę Henryk Konstanty, bo tak ma na imię wołomiński dzwon zabrzmiał po raz pierwszy, uroczyście podkreślając swoją melodią jubileusz stulecia praw miejskich i nawołując słowami zapisanej na nim sentencji do zgody i współpracy na rzecz Wołomina.

Jubileuszowy dzwon to nie jedyne co pozostanie po rocznicowych wydarzeniach. Ślad naszej obecności został zamknięty w kapsule czasu, która została umieszczona pod specjalną pokrywą u podnóża konstrukcji dzwonu. Wykorzystano kapsułę czasu, którą w dniu 100. urodzin miasta podarował Wołominowi burmistrz Miasta Zielonka – Kamil Michał Iwandowski. Do kapsuły włożono przygotowany przez urzędników list, gazetę codzienną, pieniądze, zdjęcia Wołomina, nagrania z miejskich wydarzeń oraz utrwalone cyfrowo prace dzieci z gminnych szkół. Kapsuła czasu to wspólna pamiątka wszystkich mieszkańców, dlatego Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan poprosiła wszystkich zgromadzonych tego dnia przed urzędem gości o podpisanie się pod listem, który został złożony w kapsule czasu dla przyszłych pokoleń.

Kategoria: