Jak się zachować w kontakcie z dzikami?

Jak się zachować w kontakcie z dzikami?

W ostatnim czasie w obrębie miast pojawia się coraz więcej dzików. Są to zwierzęta, które szczególnie chętnie opuszczają leśne zacisze. Niestety, zbliżając się do terenów zurbanizowanych mogą powodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia poprzez:

powodowanie kolizji i wypadków drogowych;
– dewastowanie zieleni miejskiej i prywatnych ogródków;
– straszenie i atakowanie ludzi oraz zwierząt domowych.

Niekiedy sami, nieświadomie zachęcamy dzikie zwierzęta do opuszczania ich leśnych siedlisk. Aby temu zapobiegać postarajmy się:
– nie dokarmiać dzików na własną rękę;
– nie wyrzucać jedzenia do kompostowników;
– przechowywać pojemniki na odpady w zamkniętych pomieszczeniach i wystawianie ich przed dom tylko w dniu wywozu.

Oto kilka wskazówek, jak się zachować w kontakcie z dzikami:

– odejdź spokojnie w przeciwnym kierunku, obserwując zwierzę;
– nie przepędzaj go i nie szczuj psem;
– nie podchodź, nie próbuj głaskać;
– lochy z młodymi wyglądają najsympatyczniej, ale są najbardziej skore, żeby zaatakować.

UWAGA!
Jeśli widzisz dziki, które podchodzą zbyt blisko i stanowią zagrożenie powiadom Straż Miejską 22 787 90 50, kom. 519 151 363 – pon.-pt 7.00-22.00, sob. 6.00-14.00 lub (poza godzinami pracy SM) – do Dyżurnego Centrum Zarządzania Kryzysowego Powiatu Wołomińskiego: tel. 22 776 03 00.

Dziki_A5_2018

Działania podjęte przez Gminę Wołomin

27 kwietnia 2017 r. Burmistrz Wołomina złożyła do Starosty Wołomińskiego wniosek o wydanie decyzji na odstrzał 30 sztuk dzików na terenie miasta Wołomin.  Wniosek został złożony w związku z zagrożeniem w prawidłowym funkcjonowaniu obiektów użyteczności publicznej (drogi, place, ulice) na terenie Gminy Wołomin.

W związku z brakiem rozstrzygnięcia w  ww. sprawie,  30 sierpnia 2017 r., Burmistrz Wołomina ponownie poprosiła o wydanie decyzji na odstrzał dzików na terenie miasta. 28 marca 2018 r. Burmistrz Wołomina poprosiła Starostę Wołomińskiego o udzielenie informacji w sprawie nierozstrzygnięciu ww. sprawy. Czekamy na opinię Starosty.

W związku z umiejscowieniem Gminy Wołomin w strefie zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń obowiązuje zakaz odławiania i przewożenia dzików w inne miejsce.

Kategoria: