Koronawirus – podstawowe informacje i kontakty

Koronawirus - podstawowe informacje i kontakty

W Urzędzie Miejskim w Wołominie odbyło się spotkanie koordynacyjne z przedstawicielami jednostek gminnych, szkół i przedszkoli, podczas którego zostały omówione zalecenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące działań zapobiegających rozprzestrzenieniu się koronawirusa SARS-Cov-2. Do tej pory w Polsce nie potwierdzono przypadku zakażenia. Na tym etapie najważniejsza jest profilaktyka.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Według Ministerstwa Zdrowia dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Koronawirus – podstawowe informacje i kontakty

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, które stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku). Podstawowe działania to właściwa higiena rąk oraz zasłanianie nosa i ust podczas kichania oraz kaszlu.

Koronawirus – podstawowe informacje i kontakty

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby przeniosły wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Więcej przydatnych informacji oraz materiały wideo dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus – podstawowe informacje i kontakty

Przydatne adresy:
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wołominie
ul.Legionów 78
tel./fax.: (22) 776-38-33
Godziny pracy Stacji: 7:30 – 15:05
Kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Wołominie w sprawie zagrożenia koronawirusem poza godzinami pracy i w dni świąteczne pod numerami telefonu:
510 146 258
Komunikaty można śledzić na bieżąco na stronie internetowej.

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

Wołomiński Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia opiekę osobom wymagającym wsparcia w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi – szczególnie starszym, samotnym, niepełnosprawnym, opuszczającym szpital po leczeniu. Z Ośrodkiem można skontaktować się pod numerami telefonu:
22 787 27 01, 22 776 50 23, 510 663 307, 510 663 361 oraz pod adresem e-mail: ops@ops.wolomin.pl

Adresy szpitali na terenie województwa mazowieckiego:
1. Ciechanów – Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Powst. Wielkopolskich 2
2. Kozienice – Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Oddział Zakaźny, Al. Wł. Sikorskiego 10
3. Ostrołęka – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Im. Dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Jana Pawła Ii 120a
4. Płock – Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, Medyczna 19
5. Radom – Radomski Szpital Specjalistyczny Im. Dr Tytusa Chałubińskiego, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Jednego Dnia Leczenia Chorób Wątroby, Tochtermana 1
6. Siedlce – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Oddział Chorób Zakaźnych, Starowiejska 15
7. Warszawa – Praga-Południe – Wojskowy Instytut Medyczny, Klinika Chorób Infekcyjnych I Alergologii, Szaserów 128
8. Warszawa – Wola – Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Oddział Chorób Zakaźnych, Wolska 37
9. Warszawa – Mokotów Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Oddział Chorób Wewnętrznych i Hepatologii, ul. Wołoska 137
10. Warszawa – Ochota Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, Oddział Kliniczny Obserwacyjno – Izolacyjny i Pediatrii, ul. Żwirki i Wigury 63A

(aktualizacja listy szpitali: 27.03.2020, g. 9:00)

Zobacz: Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego (.PDF).

Kategoria: