Narodowy Spis Powszechny 2021 – list do Mieszkańców

Narodowy Spis Powszechny 2021 – list do Mieszkańców

Szanowni Państwo,
Mieszkańcy gminy Wołomin,

od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. na terenie całej Polski realizowany jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Obowiązek spisowy dotyczy każdej osoby mieszkającej w naszej gminie.

Mając świadomość powagi obecnej, trudnej i nieprzewidywalnej sytuacji, gdzie ważną kwestią jest troska o zdrowie, dołożono wszelkich starań aby zapewnić Państwu bezpieczeństwo. Dlatego też przyjęte obecnie metody udziału w spisie pozwalają dokonać spisu w sposób bezpieczny, wykluczając konieczność bezpośredniego kontaktu z osobami z zewnątrz.

Podstawową i obowiązkową metodą spisową jest samospis internetowy poprzez aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/ (aktywny link do strony). W ten sposób możemy wypełnić obowiązek spisowy w domu w dogodnym dla siebie terminie. Do elektronicznego formularza zalogujemy się poprzez profil zaufany lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki.

Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, mogą zgłosić się do Urzędu Miejskiego, gdzie jest specjalnie przygotowane stanowisko z komputerem do samodzielnej obsługi przez osobę spisującą się. W razie trudności z obsługą aplikacji, wsparcia udzielą pracownicy naszego Urzędu. Drugą wygodną i bezpieczną opcją jest spis przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. Infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Rachmistrzowie włączą się do prac spisowych w późniejszym terminie i w pierwszej kolejności, ze względu na sytuację epidemiczną, będą się kontaktować z niespisanymi osobami telefonicznie.

Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez Główny Urząd Statystyczny gwarantują pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie dane zebrane przez GUS od respondentów są objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących NSP 2021 można kontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym w Wołominie, tel. 22 763 30 32, 22 763 30 10. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie https://spis.gov.pl/ (aktywny link do strony). Przypominając o wspólnej odpowiedzialności za naszą gminę apeluję o udział w spisie powszechnym 2021.

Burmistrz Wołomina

Elżbieta Radwan