Nielegalne składowiska opadów na terenie gminy Wołomin

Zdjęcie przedstawiające służby pracujące na terenie wykrytego nielegalnego skladowiska

W związku z wykryciem na terenie gminy Wołomin dwóch nielegalnych składowisk odpadów zostały wszczęte czynności zmierzające do wykrycia sprawców. Poniżej publikujemy oświadczenie burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan w tej sprawie:

„W ciągu zaledwie kilku dni na terenie gminy Wołomin odnotowaliśmy dwie potencjalnie niebezpieczne sytuacje związane z porzuceniem odpadów na prywatnych działkach. Na miejsca zdarzeń natychmiast zostały skierowane odpowiednie służby.

Pierwsze zgłoszenie dotyczyło działki w Starych Grabiach, które do urzędu wpłynęło 19 kwietnia. Urzędnicy zareagowali niezwłocznie udając się na miejsce w celu zweryfikowania otrzymanych informacji. Podczas oględzin potwierdzono zaleganie odpadów budowlano-rozbiórkowych oraz hałd ziemi z wykonanego wykopu. Podjęto niezbędne, zgodne z prawem działania.
Sytuacja zmieniła się w ciągu zaledwie kilku dni. Na działce pojawiły się beczki z nieznaną substancją. Zgłoszenie w tej sprawie wpłynęło 30 kwietnia do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na miejsce skierowano odpowiednie służby, a teren przekazano pod nadzór Policji. 2 maja na miejscu stawili się pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz pracownicy Wydziału Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Wołominie, by wszcząć postępowania administracyjne.

Wczoraj, późnym wieczorem otrzymaliśmy informację o pojawieniu się kolejnych podejrzanych beczek, tym razem na działce w Duczkach. Pusta, niepozorna działka jakich wiele w naszej gminie – na takich łatwo próbować coś ukryć. Na miejsce niezwłocznie udał się mój zastępca Dariusz Szymanowski. Teren został zabezpieczony przez jednostki straży pożarnej, wśród których znalazła się specjalistyczna jednostka ratownictwa chemicznego. O zdarzeniu została powiadomiona Policja i pozostałe służby. Dziś od rana, na miejscu zdarzenia trwają czynności Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Wydziału Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Wołominie. Zostały też wzmożone kontrole terenów wiejskich za pomocą drona.
Apeluję do Państwa o wzmożoną czujność! Dwie tak podobne sytuację w ciągu zaledwie kilu dni nie mogą być przypadkiem. Ktoś bezwzględnie próbuje zarobić, pozbywając się odpadów w sposób niezgodny z przepisami i zdrowym rozsądkiem, mając za nic zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Takie działanie jest nie tylko ohydne i bezmyślne – może się również okazać dla nas niezwykle kosztowne. Za utylizację podrzuconych odpadów powinni zostać obciążeni właściciele gruntów, może się jednak zdarzyć sytuacja, w której obowiązkiem tym zostanie obarczony samorząd, co oznacza, że zapłaci za to każdy mieszkaniec naszej gminy!

Myślę jednak również o cenie, którą przyjdzie nam zapłacić w przyszłości. W Wołominie podejmujemy wiele działań w trosce o nasze środowisko – edukujemy, organizujemy proekologiczne akcje, prowadzimy kontrole. Zachęcam Was, żebyśmy wspólnie zatroszczyli się o nasze otoczenie – zwróćmy uwagę na podejrzane osoby i ciężarówki, które pojawiają się w okolicy. Skontrolujmy stan swoich działek, a w razie potrzeby nie wahajmy się i wszelkie podejrzane incydenty zgłaszajmy na Policję.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym za sprawnie przeprowadzone działania. Zapewniam Państwa, że na bieżąco monitorujemy sytuację, pozostajemy w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami i złożyliśmy zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.”

Źródło: profil Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina na portalu społecznościowym Facebook (bezpośredni link do wpisu)