Odsłonięcie tablicy poświęconej narodowi rumuńskiemu

Odsłonięcie tablicy poświęconej narodowi rumuńskiemu

W sobotę 14 sierpnia podczas uroczystości związanych ze 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku odsłoniliśmy tablicę poświęconą narodowi rumuńskiemu oraz podziękowaliśmy naszym przyjaciołom z innych państw za pomoc, której udzielili nam podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan na swoim profilu na Facebooku (bezpośredni link do wpisu) napisała:
„Bitwę Warszawską często nazywa się cudem nad Wisłą. Równie często padają stwierdzenia, że nie był to cud, a sprawnie przeprowadzona operacja militarna. Mieliśmy wielkich przywódców i wspaniałych żołnierzy. Otrzymaliśmy również ogromne wsparcie od innych narodów, w tym kontekście nie wystrzegam się sformułowania Cud nad Wisłą.
W godzinie wielkiej próby nie byliśmy sami. Otrzymaliśmy wsparcie od naszych braci z Rumunii, Węgier, Armenii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Determinacja polskich żołnierzy połączona z geniuszem dowodzenia i wsparciem innych narodów zatrzymała bolszewicką nawałę i ocaliła Europę. Czy był to cud? Z całą pewnością – cud siły, jedności, przyjaźni, odwagi i mądrości.
Dziś przy Ossów 1920 Samorządowa Instytucja Kultury celebrowaliśmy cud przyjaźni. Odsłoniliśmy tablicę poświęconą narodowi Rumuńskiemu oraz podziękowaliśmy naszym przyjaciołom z innych Państw za pomoc, której udzielili nam podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
Dziękuję wszystkim mieszkańcom, gościom z sąsiednich samorządów oraz z zagranicy za obecność na dzisiejszych uroczystościach. Miło jest świętować w tak licznym gronie przyjaciół. Naszym braciom z Rumunii, Węgier, Armenii, Francji i Stanów Zjednoczonych dziękuję, za to, że byli z nami wtedy i są z nami dziś. Zapewniam, że w gminie Wołomin zawsze jesteście i będziecie mile widziani.”

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć):