Renowacja Roku Zabytków Mazowsza – V edycja konkursu

Renowacja zabytków grafika

Samorząd Województwa Mazowieckiego po raz piąty zaprasza osoby posiadające obiekty zabytkowe do udziału w konkursie „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza”. To wyjątkowa okazja, by zaprezentować efekty prac konserwatorskich i restauratorskich oraz zdobyć uznanie – i nagrody – za troskę o dziedzictwo kulturowe regionu.

Tytuł Renowacji Roku przyznawany jest w dwóch kategoriach:
• zabytki wpisane do rejestru zabytków,
• obiekty ujęte w gminnej ewidencji zabytków.
Oceny zgłoszeń dokona niezależne jury złożone z ekspertów w dziedzinie konserwacji zabytków i architektury.

Kto może wziąć udział w rywalizacji?
Do konkursu mogą zgłosić się właściciele i posiadacze zabytków nieruchomych, które:
• są wpisane do rejestru zabytków indywidualnie lub jako część zespołu historycznego, bądź figurują w gminnej ewidencji zabytków,
• znajdują się na terenie województwa mazowieckiego,
• mają charakter zabytku nieruchomego, stanowią przynależność nieruchomości lub są kapliczką, pomnikiem bądź monumentem,
• zostały poddane pracom konserwatorskim, restauratorskim lub robotom budowlanym – zakończonym po 1 stycznia 2022 r. – zgodnie z obowiązującymi przepisami i uzyskanymi pozwoleniami.

Cel konkursu
Celem inicjatywy jest promocja zrównoważonej opieki nad zabytkami, upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie konserwacji, renowacji i adaptacji, wzmacnianie świadomości społecznej na temat wartości lokalnego dziedzictwa.

Zgłoszenia
Na zgłoszenia czekamy w terminie: od 2 czerwca do 28 lipca 2025 r.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie organizatora (bezpośredni link do wpisu zawierającego regulamin i formularz zgłoszeniowy – aktywne łącze). W razie pytań zachęcamy do kontaktu: e-mail: dziedzictwo@mazovia.pl, telefon: (22) 59 79 161.

Nagrody
W każdej kategorii przyznane zostaną nagrody pieniężne:

Zabytki wpisane do rejestru zabytków:
I miejsce – 20 000 zł
II miejsce – 15 000 zł
III miejsce – 12 000 zł
wyróżnienia – po 6 000 zł

Zabytki z gminnej ewidencji zabytków:
I miejsce – 20 000 zł
II miejsce – 15 000 zł
III miejsce – 12 000 zł
wyróżnienia – po 6 000 zł

Patronaty
Konkurs objęty jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.