Sukces I sesji naukowej dla młodzieży „Wybitne postaci w historii Wołomina”

zdjęcie: I LO im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie

W ostatnią środę lutego aula I Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie wypełniła się po brzegi. 190 uczniów z I LO, III LO oraz Liceum Ekonomicznego w Wołominie wzięło udział w sesji naukowej pod patronatem Burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan. Przed nami jeszcze dwa takie spotkania.

Uczniowie pod okiem nauczycieli historii: mgr Magdaleny Janik i dr Mariusza Webera przygotowali prezentacje dotyczące wybitnych osobistości związanych z Wołominem. Oto przedstawione sylwetki:
– Książę mazowiecki Janusz I Starszy – z jego nadania powstaje pierwsze siedlisko na terenie dzisiejszego centrum Wołomina.
– Henryk Konstanty Wojciechowski – twórca miasta na miejscu dawnego folwarku Wołomin.
– Wacław Nałkowski – wybitny geograf i społecznik, pierwszy właściciel „Domu nad łąkami”.
– Zofia Nałkowska – córka Wacława, wybitna pisarka.
– Jan Sikorski – pierwszy patron I LO, lekarz medycyny, wołomiński „dr Judym”.
– Leszek Podhorodecki – historyk, autor „Dziejów Wołomina i okolic” oraz serii felietonów historycznych w „Wieściach Podwarszawskich”, nauczyciel historii.
Prezentacje uczniów miały formę zainscenizowanych wywiadów i świadczyły o perfekcyjnym przygotowaniu młodzieży. Wielkie brawa dla wykonawców, autora scenariusza i reżysera! Warto odnotować również znakomitą scenografię wydarzenia.

Sesji przewodniczył dyrektor Zespołu Szkół nr I Krzysztof Milczarek. Urząd Burmistrza reprezentował wiceburmistrz Robert Makowski. Słowo wstępne o historii Wołomina wygłosiła prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Pokoleń” pani Zofia Michalik. Mgr Magdalena Janik zabrała uczniów i zgromadzonych gości na wirtualny „Spacer po mapie Wołomina międzywojennego”. Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali także wykładu dr Mariusza Webera „Książę mazowiecki Janusz I Starszy”. Całość podsumowała dyrektor Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich pani Marzena Kubacz. Na zakończenie dyrektor Krzysztof Milczarek zaprosił wszystkich do udziału w 2 sesji, która odbędzie się w III Liceum Ogólnokształcącym W Wołominie, ul. Kazimierza Wielkiego I dnia 5 kwietnia w godzinach 11.30-13.30. Zapowiada się ciekawe spotkanie, bo gospodarze drugiej sesji z pewnością będą chcieli dorównać poziomem uczniom I LO.

Zdjęcie: I LO im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie

 

Kategoria: