Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – relacja

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - relacja

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto wszystkich miłośników książek. Po raz kolejny pod hasłem „W Wołominie dzień wspaniały, czyta duży, czyta mały” z bibliotecznego balkonu można było usłyszeć, fragmenty książek czytane przez mieszkańców. Różnorodność jak co roku była imponująca, począwszy od własnej twórczości przez klasykę literatury po współczesne powieści.

Czytelniczy maraton poetycko rozpoczęła dyrektor Izabela Bochińska. Małgorzata Drabarek z Ośrodka Pomocy Społecznej przeczytała klasyczną bajkę „Czerwony kapturek”. Dziecięcą tematykę zaprezentowały również Agnieszka Stańczak i Anna Kos-Bury z Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Wołominie, czytając fragmenty z książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

Poetycko zaprezentowali się uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie. Usłyszeliśmy m.in. Tadeusza Różewicza i Wisławę Szymborską. Z kolei poezję dziecięcą zaprezentowali Adam Jaczewski, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego oraz Izabela Sasin z Fundacji Ogarnij Emocje. A skoro poezja, to na naszym bibliotecznym balkonie nie mogło zabraknąć uczestników naszego projektu „Akademia Słowa”. Wojciech Plichta, tradycyjnie z bohaterem z kręgów piłkarskich, z kolei Jolanta Boguszewska-Kolatorska dyrektor Powiatowego Centrum Dziedzictwa Twórczości, tym razem z komedią Williama Szekspira „Kupiec wenecki”. Jerzy Kielak, autor tekstów do Rocznika Wołomińskiego, przeczytał fragment eseju Józefa Tischnera.

Radny Tomasz Kowalczyk, jak co roku z literackim smaczkiem, tym razem wystąpił z mistrzem słowa Wojciechem Młynarskim. Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan zaprezentowała dawkę dobrego humoru prosto z książki Marii Czubaszek i Artura Andrusa „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”. Jak zwykle wspólnie z nami, świętowali wolontariusze z Młodzieżowego Wolontariatu Szkolno-Parafialnego „Otwarte Serce” z opiekunkami Moniką Kawecką i Magdaleną Pomianowską. W bajkowo-literackich kostiumach informowali mieszkańców o idei Światowego Dnia Książki, zachęcali przechodniów do chwili wytchnienia i wysłuchania dzieł czytanych z bibliotecznego balkonu.

Zobacz relację (kliknij na zdjęcie, żeby powiększyć):

Kategoria: