Światowy Dzień Sybiraka i 30-lecie Związku Sybiraków koła Wołomin

Światowy Dzień Sybiraka i 30-lecie Związku Sybiraków koła Wołomin

21 września 2019 r. odbyła się w Wołominie wyjątkowa uroczystość – obchody Światowego Dnia Sybiraka i 30-lecie Związku Sybiraków koła Wołomin. 17 września, dzień sowieckiej agresji na Polskę to impuls do pamięci o ludziach, którzy przeszli przez piekło zesłania. Pamięć o tych wyrwanych z ojczystej ziemi jest naszym wspólnym obowiązkiem. Dziękujemy Związkowi Sybiraków koła Wołomin i Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Wołomińskiej WOŁOMINIAK, w którym od lat prężnie i z ogromnym oddaniem działa Radna Rady Miejskiej, pani Agata Bochenek. Sobotnie uroczystości były wyrazem troski o tę pamięć.

O godzinie 10:00 odbyła się okolicznościowa Msza św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie. Po liturgii zebrani przeszli na skwer im. Sybiraków przy skrzyżowaniu ulic Wilsona i Przejazd. Tam, pod pomnikiem Zesłańców Sybiru i Osób Represjonowanych w Wołominie miała miejsce zasadnicza część obchodów. Wyryte na tablicy słowa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego „Gdy gaśnie pamięć ludzka – dalej mówią kamienie…” doskonale podsumowały charakter spotkania. Były okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci wykonany przez ucznia LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie oraz złożenie wieńców.

O godzinie 13:00 w Miejskim Domu Kultury w Wołominie rozpoczęła się część artystyczna uroczystości. Swoje trzydziestolecie obchodził Związek Sybiraków koła Wołomin – organizatorzy obchodów i stróże pamięci o historii represjonowanych. Była to okoliczność dla wręczenia odznaczeń i podziękowań – Złote Odznaki Związku Sybiraków otrzymali: burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz Andrzej Saulewicz, Srebrną Odznakę otrzymał starosta wołomiński Adam Lubiak. Wszystkich zebranych bardzo poruszył koncert patriotyczny, przygotowany przez dyrektora Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego w Wołominie, pana Pawła Rozbickiego. Wykonany przez byłych i obecnych uczniów tej szkoły koncert pełen był wzruszeń i ogromnego podziwu dla młodych artystów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości:

Kategoria: