Święto Drzewa w Gminie Wołomin – relacja

Święto Drzewa w Gminie Wołomin - relacja

Święto Drzewa w Gminie Wołomin

W słoneczny, jesienny weekend 19 i 20 października 2019 r. obchodziliśmy święto wyjątkowego przyjaciela. Jakość naszego życia jest w sposób żywotny i integralny związana z drzewami. Można śmiało powiedzieć, że bez drzew – nie ma i nas. Drzewa produkują tlen, którym oddychamy i pochłaniają dwutlenek węgla. Przeciwdziałają powodziom, chronią przed hałasem, dają cień i schronienie zwierzętom. Święto Drzewa było wyjątkową okazją, aby przypomnieć sobie te z pozoru oczywiste rzeczy i jeszcze bardziej docenić wpływ drzew na nasze życie.

Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy w sobotę 19 października o godzinie 14. Wokół terenu Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Starych Lipinkach, wraz z harcerzami Wołomińskiej Drużyny Harcerskiej „Czarna 13” posadziliśmy nowe drzewa.

Główna część wydarzenia odbyła się w niedzielę 20 października w parku przy Muzeum Nałkowskich. Tego popołudnia, już od godziny 13:00 park tętnił życiem. Słoneczna pogoda była piękną oprawą do spędzenia czasu blisko natury – była okazja dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i dobrze razem się bawić. Miejski Zakład Oczyszczania Wołomin przygotował ekologiczne stoisko i nie lada gratkę dla najmłodszych – specjalną żółtą śmieciarkę kampanii „Działaj z imPETem!” z mobilną wystawą i zjeżdżalnią. W ramach tej niecodziennej wystawy, uczestnicy wydarzenia mogli między innymi dowiedzieć się, jaką drogą pokonuje butelka PET od chwili, gdy trafia do żółtego pojemnika aż do momentu powstania nowych produktów. Niepowtarzalna okazja do zagrania w gry zręcznościowe na… dachu śmieciarki wywołała mnóstwo radości wśród dzieci.

Czym byłoby Święto Drzewa bez tego co najważniejsze? Mieszkańcy wspólnie z harcerzami posadzili w parku 3 duże drzewa – lipę, dąb i klon. Na tym jednak atrakcje się nie skończyły. Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w edukacyjnej grze terenowej – na terenie parku rozmieszczono 13 punktów, przy których czekało pytanie, związane z informacjami na plakatach, a także kolejna literka do poszukiwanego hasła. Zadanie nie było łatwe – należało wykazać się nie tylko wiedzą, ale i dobrą kondycją, aby na dużym terenie parku odnaleźć wszystkie miejsca. Ekologia i troska o środowisko towarzyszyły nam tego dnia na każdym kroku – własnoręczne ozdabianie toreb to świetna zabawa, ale czy często można zrobić to poprzez odciskanie liści? A taką właśnie możliwość otrzymali obchodzący Święto Drzewa mieszkańcy. Wzory, które powstały na torbach były jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne.

O godzinie 16:00 w Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich można było wysłuchać wykładu pani Urszuli Zajączkowskiej, poetki, botaniczki, autorki książki „Patyki i badyle”.

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety – ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew wspieranej przez ONZ.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to piękne wydarzenie – Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich, MZO Wołomin, klubowi „Gaja”, harcerzom Wołomińskiej Drużyny Harcerskiej „Czarna 13” i wszystkim uczestnikom.

Chrońmy drzewa – one są naszym powietrzem, wytchnieniem w upale, naszym życiem i przyszłością.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Kategoria: