Uczciliśmy Światowy Dzień Drzewa!

Uczciliśmy Światowy Dzień Drzewa!

10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Skorzystaliśmy z okazji, żeby nasz Licznik Drzew (link) poszybował w górę!

Świętowanie rozpoczęliśmy w piątek sadząc kolejnych 15 drzew przy Przedszkolu Bajka. Pracami zarządzały rezolutne przedszkolaki pod wodzą pani dyrektor. Dzieci ochoczo wkładały sadzonki tuj do przygotowanych wcześniej dołków i obficie podlewały wodą. Przedszkole jest piękne, a w otoczeniu drzew będzie jeszcze wspanialsze! O zapewnienie kolejnych sadzonek dla przedszkola zabiegali radni Pozytywnego Wołomina: Agata Bochenek, Paweł Kocik o raz Karol Cudny.

W sobotę mieszkańcy mieli kolejną już w tym roku okazję wymiany odpadów na sadzonki drzew i krzewów. W PSZOK-u przy ulicy Łukasiewicza surowce wtórne można było wymienić m.in. na sadzonki wierzby, sosny, klonu, judaszowca, berberysu, pęcherznicy, tawuły japońskiej, świerku i wrzosu. Dzięki naszej akcji aż 580 drzew i krzewów znalazło nowe domy!

Może któreś z drzewek stanie się początkiem wielkiej eko-farmy, gdzie ludzie, rośliny i zwierzęta żyją w zgodzie ze sobą i z naturą? Historię powstania takiego miejsca w gorącej Kalifornii poznali widzowie filmu „Nasze miejsce na Ziemi” podczas niedzielnego seansu w Kinie Kultura. Film pokazał nam znaczenie bioróżnorodności i sposoby koegzystowania z przyrodą w naszym niezwykle złożonym świecie. Dzięki swej prostocie i prawdzie wzruszył widzów do łez, a ponieważ salę w większości wypełnili młodzi widzowie to mamy nadzieję, że przeniosą filmowe ideały w przyszłość, a zrozumienie znaczenia zachowania bioróżnorodności przyczyni się do ochrony naszej planety i środowiska.

Po porannym seansie przenieśliśmy się do parku przy Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich. Na uczestników czekały tam stoiska, na których można było wziąć udział w warsztatach plastycznych i robienia wianków, wianuszków i wieńców z Kwiaciarnią “W pąkach” oraz  nauczyć się przesadzać i dbać o swoje rośliny z Leroy Merlin Wołomin. W Muzeum z wykładem na temat kulturoznawczej roli drzew wystąpił Michał Książek – poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog. Przewodnikiem po świecie drzew podczas niezwykłego spaceru po parku była dr hab. inż. Ewa Zaraś, architekt krajobrazu, prodziekan Wydziału Ogrodniczego SGGW w Warszawie. Na pamiątkę tego dnia wspólnie posadziliśmy w parku trzy nowe drzewa!

Światowy Dzień Drzewa to piękne święto, dlatego postanowiliśmy, że nasze obchody będą trwały dłużej! Przez cały październik na terenie gminy prowadzone będą nowe nasadzenia drzew – efekty zauważycie już wkrótce! Informacje o prowadzonych nasadzenia możecie śledzić na bieżąco w naszym Liczniku Drzew (link).
Nie zapomnijcie dodawać tam swoich nasadzeń!

Zobacz galerię zdjęć z obchodów Światowego Dnia Drzewa w gminie Wołomin (kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć):