Wirtualna debata mazowieckich rad senioralnych

obrazek ze starszą panią pochylającą się nad pulpitem laptopa

Mimo pandemii rady senioralne na Mazowszu nie próżnują. Właśnie dobiegł cykl szkoleń w formie on-line dla rad senioralnych z Mazowsza. Został on profesjonalnie zorganizowany przez  Fundację Zaczyn. Listopadowo – grudniowe spotkania przed ekranami komputerów cieszyły się dużą frekwencją i w każdym spotkaniu gromadziły przedstawicieli ponad 20 rad i samorządów w tym i z Wołomina. Szkolenia miały trochę charakter naukowy, trochę techniczny. To była dobra mieszanka wiedzy do wykorzystania przez aktywnych seniorów. Poniżej opis kilku ciekawszych wątków z dyskusji.

 Jak nie marnować czasu podczas pandemii?

To retoryczne (choć nie do końca) pytanie dotyczyło oczywiście roli rad senioralnych podczas obecnego kryzysu zdrowotnego. Zwrot „nie marnować” to według uczestników szkoleń przede wszystkim dbanie o utrzymanie stałych relacji w trójkącie: członkowie rady/ mieszkańcy – seniorzy w gminie/ władze samorządowe. Wzajemna komunikacja jest tu bardzo ważna aby móc pomóc najbardziej potrzebującym, zapobiec wykluczeniu społecznemu i utrzymać instrument współpracy z urzędami z myślą o rozwiązywaniu problemów osób starszych teraz i w przyszłości.

Identyfikacja danych, nowe tematy na przyszłość

Wiele osób wskazywało, że właśnie podczas pandemii mamy dość czasu na zebranie trochę informacji o osobach starszych mieszkających w poszczególnych gminach. Takie dane, oczywiście bez tych wrażliwych, pozwalają na sprecyzowanie problemów senioralnych i przygotowanie się do właściwego działania po zakończeniu pandemii. Będziemy wtedy wiedzieć więcej i lepiej co zaproponować seniorom w następnym etapie aktywności rad. O jakie dane chodzi? O upodobania kulturalne, generalny stan zdrowia, czy mają wnuki, czy są mobilne. Wszystko to ułatwi opracowanie oferty dla seniorów po powrocie do normalności. Jak zebrać te dane? Generalnie w formie kontaktu z innymi seniorami, organizacjami senioralnymi, ośrodkami pomocy społecznej.

Wzmocnienie roli rad senioralnych w tworzeniu strategicznych planów

Niektórzy uczestnicy debaty przyznali, że teraz w czasie pandemii mają trochę czasu na analizę dokumentów strategicznych dotyczących ich grupy wiekowej. Okazało się, że tak zwane strategie wobec seniorów są bardzo rożne w poszczególnych gminach. Od rozbudowanych i kompleksowych do bardzo skromnych. Niektórzy przedstawiciele rad nawet nie wiedzieli, że w samorządach są jakiekolwiek dokumenty perspektywiczne dotyczące ich grup społecznych. Wzajemnie zachęcano się aby przeanalizować dokumenty co będzie dobrym instrumentem przygotowania się przy tworzeniu nowych strategii lub rewizji dotychczasowych.

W dużym skrócie można podsumować debatę, że była to interesująca i potrzebna burza mózgów. Wymiana doświadczeń poszczególnych mazowieckich rad senioralnych oraz umiejętne moderowanie dyskusji ze wskazywaniem na metodologię działań były bardzo cenne. Niewątpliwie szkolenia on-line będą częstszą formą konsultacji w post-pandemicznych czasach.

Kategoria: