Wołomin rozkwita – otwarcie “Wołomińskiej stołówki dla pszczół”

Wołomin rozkwita - otwarcie "Wołomińskiej stołówki dla pszczół"

10 lipca 2019 r. nawet kapryśna w ostatnich dniach pogoda sprzyjała wyjątkowej inicjatywie – powstaniu „Wołomińskiej stołówki dla pszczół”. Padający jeszcze ok. godziny 13 deszcz ustąpił miejsca promieniom pięknego, lipcowego słońca. Punktualnie o godzinie 15:00 rozpoczęliśmy wspólne sadzenie roślin, bogatych w drogocenny pyłek i nektar.

Wydarzenie otworzyli Zastępca Burmistrza Wołomina Łukasz Marek i Sekretarz Gminy Wołomin Małgorzata Izdebska. A później… działo się. Frekwencja dopisała – w sadzenie roślin zaangażowało się starsi, młodsi, mamy z małymi dziećmi – wszyscy chętnie włączyli się w inicjatywę. Stołówka piękniała w oczach. Wysadzono ponad 3 tysiące przyjaznych pszczołom roślin. Osobiście wzięła w tym udział również Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan. Na miejscu obecni byli oczywiście sponsorzy grantu, dzięki którym powstanie „Wołomińskiej stołówki dla pszczół” w ogóle było możliwe. Panie Beata Klassek, koordynatorka programu “Z Kujawskim pomagamy pszczołom” oraz Katarzyna Dytrych z Fundacji “Za górami, za lasami” razem z mieszkańcami sadziły rośliny. Wydarzenie połączyło we wspólnej pracy wiele osób. Sadzili Radni Rady Miejskiej oraz seniorzy z Wołomińskiej Rady Seniorów, na czele z przewodniczącą Celiną Subdą i wiceprzewodniczącym Czesławem Borkowskim. Obecna była pani Barbara Stasiszyn z Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci “SZANSA” wraz ze swoimi podopiecznymi. MZO prowadziło na swoim stoisku zbiórkę zużytych baterii, które można było wymienić na przyjazną pszczołom roślinę do własnego ogródka – wydane zostało 500 roślin! Przykład zaangażowania dała OSP Wołomin, która również wzięła udział w akcji. Tego dnia, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 7 – partnera projektu – królowały dobry humor oraz troska o pszczoły i środowisko. Najmłodsi zostali nagrodzeni książkami o pszczołach – dzieci niejednemu dorosłemu dały dziś przykład zaangażowania w ekologię. Uczestnicy wydarzenia mogli także zobaczyć pokazowy ul, który zaprezentował pan Leszek Boruc – opiekun Wołomińskiego Klubu Pszczelarzy, partnera akcji. Przyjrzeć się z bliska ulowi i pszczołom pokazowym to ogromna przyjemność i nauka. Zaprezentowano także wyroby z wosku pszczelego oraz miody.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym, w sposób szczególny Szkole Podstawowej nr 7, która objęła pszczelą stołówkę swoją opieką i w sąsiedztwie której powstało tak wyjątkowe miejsce. Teren nasadzeń został znakomicie przygotowany do przeprowadzenia akcji, objęty jest również monitoringiem. Dziękujemy naszym seniorom, którzy również wzięli pod swoją opiekę “Stołówkę dla pszczół” i wraz z OSP będą dbać o właściwe nawodnienie roślin.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

Kategoria: