Zimą należy szczególnie dbać o zwierzęta

Zimą należy szczególnie dbać o zwierzęta

Właściciele zwierząt muszą pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej opieki podczas mrozów. Zobowiązuje ich do tego prawo. Zwierzęta, wobec których stwierdzi się zaniedbania mogą zostać odebrane właścicielowi. Taka sytuacja miała miejsce w Wołominie 1 marca.

Do Wydziału Gospodarki Komunalnej wpłynęło zawiadomienie od Fundacji Przyjaciele Braci Mniejszych, która na zlecenie gminy odławia bezdomne zwierzęta. Zgłoszenie dotyczyło zaniedbanej bokserki znajdującej się na prywatnej posesji. O sprawie niezwłocznie została powiadomiona Straż Miejska oraz Policja, w asyście których odebrano psa właścicielowi.

Stan zwierzęcia już w ocenie wizualnej był zły – suczka była bardzo wychudzona i miała zakrwawione oko. Na skórze widoczne były otarcia, na karku wytarła się sierść od obroży. Zaniepokojenie wzbudził również fakt, że pies przebywał w niskiej temperaturze na dworze, gdzie nie miał żadnego miejsca, w którym mógłby się schronić. Po sprawdzeniu książeczki zdrowia okazało się, że zwierzę nie ma również aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. W wyniku podjętej interwencji suka została przewieziona do schroniska prowadzonego przez Fundację. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się znaleźć dla niej dobry dom.

Obowiązki względem zwierzęcia
Szybka i skuteczna reakcja uratowała suczce życie. W związku z tą historią chcemy przypomnieć, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt każdy opiekun ma względem swojego pupila szereg obowiązków. Podstawowym z nich jest zapewnienie mu właściwych warunków bytowania. Przepisy określają, że pomieszczenie, w którym przebywa zwierze musi być odpowiednio dostosowane do warunków atmosferycznych. Oznacza to, że ma chronić przed zimnem, upałem oraz opadami. Wymagane jest karmienie oraz pojenie zwierzęcia. Organizacje zajmujące się zwierzakami podpowiadają, że w czasie zimy warto podawać przebywającemu na zewnątrz psu przynajmniej jeden ciepły posiłek, np. w formie zupy. Sprawdzajmy również, czy woda w miskach nie zamarzła. Dobrze odżywione i nawodnione zwierze łatwiej poradzi sobie z zimnem.

Równie ważny jest ruch. Dzięki niemu chłód jest mniej dotkliwy. Zgodnie z przepisami niedozwolone jest trzymanie zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby oraz wszelkie działania powodujące u nich uszkodzenie ciała bądź cierpienie oraz niezapewniające możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Każdy właściciel psa powinien również pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada konieczność szczepień przeciwko wściekliźnie. Powinno ono nastąpić najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powinno być powtarzane każdego roku. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna (20 – 500 zł), kara aresztu bądź pozbawienia wolności do lat 3.

Gmina Wołomin stale zwiększa środki na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami. W tym roku będzie to rekordowa kwota ponad 0,5 mln zł.

Apelujemy – jeśli widzisz zaniedbane zwierze zgłoś to do odpowiednich służb!

Policja nr tel. 112 lub 997 całodobowo;
Straż Miejska w Wołominie nr tel. 22/ 787 90 50, 519 151 363, poniedziałek – piątek w godz. 600 – 2200, sobota w godz. 600 – 1400;
Wydział Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Wołominie nr tel. 22/776 03 00 całodobowo;
Urząd Miejski w Wołominie – Wydział Gospodarki Komunalnej nr tel. 22/763-30-98.

Kategoria: