Ile jest szkła w szkle

Grafika przedstawiająca worek na szkło w różnych typach zabudowy

Drugie miejsce na podium odpadów zbieranych selektywnie przez mieszkańców gminy Wołomin zajmuje szkło!

W 2024 roku podczas 471 kursów śmieciarek MZO odebrało ponad 800 ton odpadów szklanych… I nie tylko! Niestety oprócz szkła opakowaniowego w kontenerach, pojemnikach i workach znajdowały się przedmioty, których zdecydowanie być tam nie powinno – m.in. lustra, naczynia, kryształowe wazony, żyrandole… Te odpady nie nadają się do recyklingu! Ich skład chemiczny i temperatura topnienia są różne. Dlatego uszkodzone szklanki, kieliszki czy talerze należy traktować jako odpad zmieszany.

Jedyne szkło, które powinno trafiać do zielonego worka lub kosza to pozbawione nakrętek puste słoiki i butelki po produktach spożywczych (również po oleju czy oliwie), napojach i kosmetykach.

Zgodnie z danymi MZO, zanieczyszczenia tej frakcji w zabudowie wielorodzinnej stanowią ok. 50%! Dużo lepiej radzą sobie mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej, gdzie zanieczyszczeń jest około 10-15%. Warto pamiętać, że większość opakowań szklanych można przetwarzać niemal w nieskończoność bez utraty jakości materiału. Dajmy szansę odpadom na drugie życie – wystarczy, że wyrzucicie je do odpowiedniego worka.