W oczekiwaniu na wyniki badań wody pobranej z otworu badawczego GT-1 w Wołominie analizujemy scenariusze zastosowania geotermii w naszej gminie. Możliwości jest wiele – wszystko zależy od parametrów złoża. Istotna jest nie tylko temperatura wody, ale także jego wydajność.
Czas oczekiwania na wyniki jest więc idealny, by uwzględniając założenia projektowe, przyjrzeć się rozwiązaniom zastosowanym w innych miastach i poszukać tych najbardziej efektywnych. W Koninie i Sieradzu na przykład powstały nowoczesne zakłady, które zaopatrują mieszkańców tych miejscowości w ciepło. Podczas wizyt w tych miastach zastępca burmistrz Wołomina Dariusz Szymanowski sprawdzał jakie technologie zastosowano i jak sprawdzają się w praktyce.
Pytamy o doświadczenia innych samorządów, bo wiemy, że pomimo rosnącego zainteresowania zieloną energią i rosnącej liczby instalacji zasilanych wodą z wnętrza Ziemi temat wykorzystania źródeł geotermalnych jest wciąż w naszym kraju nowy. Jesteśmy wśród pionierów, szczególnie na Mazowszu, dlatego musimy sprawdzić jak najwięcej możliwości, by wybrać optymalne dla gminy Wołomin rozwiązanie. Wyniki badań dotyczące naszego odwiertu powinniśmy otrzymać dosłownie za kilka dni.