Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością – rekrutacja do programu | Edycja 2025

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością – rekrutacja do programu | Edycja 2025

Od 16 stycznia Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołominie prowadzi nabór do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla jednostek samorządu terytorialnego.

Karty zgłoszeń wraz z pozostałą dokumentacją można pobrać ze strony internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołominie (aktywny link). Wersja papierowa jest dostępna w siedzibie Ośrodka, przy alei Armii Krajowej 34 w Wołominie.

Do udziału w programie będą kwalifikowane:

1) dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji

oraz

osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo

c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Liczba miejsc w Programie w 2025 r. to 45, w tym 20 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną, 16 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 3 osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, 3 osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną oraz 3 dzieci w wieku od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16 roku życia, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

W sytuacji dostępności godzin Ośrodek zastrzega sobie możliwość zwiększenia liczby uczestników Programu. Ośrodek zastrzega również możliwość zmiany liczby uczestników we wskazanych w ust. 2 kategoriach wiekowych, zmiany liczby osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z uwagi na otrzymane zgłoszenia od osób zainteresowanych udziałem w Programie.

Usługi świadczone przez asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia w tym:

1) wsparcia uczestnika Programu w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;

2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełniania ról w rodzinie;

3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;

4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Treść programu jest dostępna na stronie: niepelnosprawni.gov.pl (aktywny link)