Dlaczego warto segregować odpady?

Dlaczego warto segregować odpady?

We wrześniu zaprosiliśmy mieszkańców Wołomina na cykl spotkań dotyczących prawidłowej segregacji odpadów. Spotykaliśmy się tam, gdzie dla wielu osób kończy się zainteresowanie odpadami – przy altanach śmietnikowych. Tymczasem powodów, dla których powinniśmy zastanowić się nad tym, co ląduje w naszych koszach jest wiele.

Ilość odpadów to nie tylko kwestia ekologii, ale również ekonomii. Powód jest prosty – im więcej śmieci produkujemy, tym więcej musimy zapłacić za ich odbiór i zagospodarowanie. Obecnie gminy płacą za każdą tonę odpadów odebranych od mieszkańców, ale ceny poszczególnych frakcji różnią się między sobą. Najdroższe są śmieci zmieszane, dlatego każdy z nas powinien dążyć do tego, żeby było ich jak najmniej!

Magdalena Sułek-Domańska, ekspert z Koalicji 5 Frakcji podczas 11 spotkań z mieszkańcami opowiadała nie tylko o tym, dlaczego warto segregować, ale też jak robić to prawidłowo. Producenci często nam to zadanie utrudniają, pakując produkty w kilka warstw lub korzystając z materiałów, których na pierwszy rzut oka nie potrafimy przyporządkować do konkretnej frakcji. Właśnie o popularne tetrapaki, czyli opakowania wielomateriałowe w które pakowane są m.in. soki i mleko często pytali mieszkańcy. Wiele osób było zaskoczonych, że ich miejsce jest w żółtym (tworzywa sztuczne i metal), a nie niebieskim (papier) koszu.

A co z opakowaniami złożonymi z kilku różnych materiałów? Weźmy chociażby takie opakowanie po jogurcie czy śmietanie. Rozdzielacie wieczko od kubeczka? Choć ich miejsce jest w jednym, żółtym koszu, to przed wyrzuceniem powinny zostać od siebie oddzielone, bo to dwa różne odpady. Szklanki, kryształy i ceramika nie nadają się do recyklingu i z tego powodu traktowane są jako odpad zmieszany (nie szkło!).

Zdradliwe okazały się również butelki po oleju. O ile szklaną wyrzucamy do zielonego worka przeznaczonego na szkło (po produktach spożywczych lub kosmetykach), tak miejsce plastikowych jest w w worku na odpady zmieszane. Wynika to z technologii przetwarzania tych surowców. Plastik nie może być zatłuszczony, w przypadku szkła nie ma to znaczenia. Warto zapamiętać, że chociaż nie musimy myć odpadów przed wyrzuceniem to odpady przeznaczone do żółtego worka nie mogą być zatłuszczone.

Takich i innych zaskoczeń podczas naszych spotkań nie brakowało! Na wielki plus zasłużyli młodsi mieszkańcy Wołomina, którzy wiedzę na temat prawidłowej segregacji wynieśli z zajęć prowadzących w przedszkolach i szkołach. Dzieciaki bez problemów przydzielają odpady do konkretnych frakcji i zasługują na tytuł mistrzów segregowania! Wyrazy uznania należą się również nauczycielom, którzy tak skutecznie przekazują dzieciom wiedzę.

***

Żółty worek/pojemnik – metale i tworzywa sztuczne (plastik) – nie musisz myć opadów, ale nie powinny być tłuste!
WRZUCAMY plastikowe i metalowe butelki oraz opakowania, zakrętki oraz kapsle, plastikowe torebki, kartony po sokach i mleku, metale kolorowe, drobny złom, puszki po napojach, metalowe narzędzia, czysty styropian małego formatu (jak np. opakowania po jajkach);
NIE WRZUCAMY butelek z zawartością, pojemników po tłustych substancjach, opakowań po lekach i wyrobach garmażeryjnych, olejach, smarach, środkach owadobójczych, aerozoli, brudnego styropianu.

Niebieski worek/pojemnik – papier, ale nie na każdy! Tworzywo powinno być czyste i suche.
WYRZUCAMY gazety i czasopisma, ulotki, książki w miękkich okładkach, papierowe torby i pudełka, kartony, papier biurowy i zeszyty, rolki po papierze toaletowym lub ręczniku;
NIE WYRZUCAMY brudnego i zatłuszczonego papieru i kartonów, papieru faksowego, paragonów, tapet, worków po materiałach budowlanych, papieru barwionego w masie, papierowych kubków (są wzmocnione tworzywami sztucznymi), śliskich papierów nieprzepuszczających wody (takich jak opakowania po budyniach, przyprawach czy mydłach), opakowań wielomateriałowych, zużytych chusteczek i serwetek, środków higieny osobistej i pieluch.

Zielony worek – szkło:
WRZUCAMY szklane opakowania bez nakrętek po przetworach, napojach, olejach i kosmetykach;
NIE WRZUCAMY szkła termicznego (np. szklanek), ceramiki, opakowań po lekach, żarówek, świetlówek, ekranów, luster i szyb, naczyń stołowych, kryształów, zniczy, opakowań po substancjach niebezpiecznych (np. po rozpuszczalnikach).

Brązowy worek/pojemnik – odpady zielone i bio bez resztek odzwierzęcych:
WYRZUCAMY odpadki warzywne i owocowe, skorupki od jajek, fusy po kawie i herbacie, resztki jedzenia bez mięsa, zwiędłe kwiaty cięte i rośliny doniczkowe, trociny i korę drzew, niezaimpregnowane drewno, liście oraz gałęzie, ściętą trawę, łupiny po orzechach;
NIE WYRZUCAMY kości i resztek mięsa, oleju jadalnego, żwirku dla zwierząt oraz ich odchodów, popiołu z węgla kamiennego, papierosów i niedopałków, płyt wiórowych oraz pilśniowych, drewna pokrytego impregnatem, roślin rosnących w pobliżu ulic lub tras o wysokim natężeniu ruchu, kamieni oraz odpadów z odkurzacza.

Do worka/pojemnika na odpady zmieszane:
WYRZUCAMY odpady, których nie jesteśmy w stanie przydzielić do pozostałych frakcji, jak np. zużyte środki higieny osobistej oraz papierowe ręczniki, zatłuszczony papier i opakowania, żwirek i odchody zwierząt domowych, szkło stołowe, gumę do żucia, mięso i kości, pełne worki od odkurzaczy, papierosy i niedopałki, pędzle, pisaki i długopisy;
NIE WYRZUCAMY odpadów, które jesteśmy w stanie przydzielić do innych frakcji, przetworzyć lub oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tj. materiałów budowlanych, odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii i żarówek, opakowań po farbach, lakierach i środkach ochrony roślin.

W okresie od października do kwietnia odbierany jest również popiół w oddzielnych szarych workach. Konieczności odbioru nie trzeba zgłaszać – wystarczy pobrać worki z Urzędu Miejskiego lub MZO Wołomin i w dniu odbioru wystawić je przed posesję.

Przypominamy, że informację na temat konkretnych frakcji znajdziecie na naklejkach umieszczonych na koszach oraz na workach dostarczanych przez MZO Wołomin!

Przeterminowane leki możesz oddać bezpłatnie do apteki lub PSZOK-u. Odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstające w gospodarstwach domowych, takie jak strzykawki, igły i paski do glukometru należy oddawać bezpośrednio do PSZOK-u.

Zużyty sprzęt i stare meble? Oddaj je bezpłatnie do PSZOK!
Na terenie gminy Wołomin funkcjonują dwa Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych:
– ul. Łukasiewicza 4, Wołomin,
– al. Niepodległości 253, Stare Lipiny,
które dostępne są dla mieszkańców w następujących godzinach:
– poniedziałek – piątek: 7:00-15:00
– sobota w godzinach 10:00-16:00, a w okresie od 1 maja do 30 września w godzinach 10:00-18:00.
W niedziele PSZOK-i są nieczynne.

Można tam oddać bezpłatnie odpady wielkogabarytowe i zużyty sprzęt RTV i AGD. Wykaz odpadów przyjmowanych przez wołomińskie PSZOK-i dostępny jest w Przewodniku Prawidłowej Segregacji, który można dostać w Urzędzie Miejskim w Wołominie lub pobrać ze strony (link do Przewodnika).

Zobacz naszą galerię ze spotkań Magdaleny Sułek-Domańskiej, ekspertki Koalicji 5 Frakcji z mieszkańcami gminy Wołomin (kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć):