Dzielimy się dobrymi praktykami

wnętrze domu dziennej opieki senior plus

Od 2018 roku współpracujemy z Fundacją Liderzy Przemian (aktywny link do strony Fundacji), która w ramach programu Study Tours to Poland (link do strony z informacjami nt. programu) organizuje wizyty studyjne w Polsce dla studentów i profesjonalistów z krajów Europy Wschodniej. Wizyty służą poznaniu Polski i wymianie doświadczeń w zakresie demokratycznych i wolnorynkowych przemian, budowania państwa prawa, wzmacniania społeczności lokalnych i inicjatyw obywatelskich. Study Tours to Poland jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który powstał w 2004 roku w ramach Programu „Przemiany w Regionie” – RITA, realizowanym od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. W latach 2007-2016 koordynatorem STP było Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia.

Wołomin, jako miasto dobrych praktyk (!) gościł już grupy z Ukrainy (link do strony) i Rosji (link do strony). W tym roku, w związku z niemożnością zorganizowania kolejnej wizyty z powodu pandemicznych obostrzeń postanowiliśmy skorzystać z propozycji naszych partnerów nakręcenia materiału filmowego poświęconego kwestii działań społecznych realizowanych w gminie. Film będzie częścią serii poświęconej działaniu polskich samorządów w zakresie opieki społecznej i aktywizacji lokalnej społeczności.

Ponieważ w naszym mieście dzieje się dużo, a do dyspozycji mamy tylko dwadzieścia minut (po montażu) materiału filmowego musieliśmy naprawdę skompresować działania. Odwiedziliśmy miedzy innymi Przystań Lokalnych Inicjatyw, Osiedlowe Biuro Pracy, Dzienny Dom Senior + oraz Wypożyczalnię sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego Wigor ++.

Teraz pozostaje nam czekać na efekt końcowy – i cieszyć się, że nasze działania mogą być inspiracją!