Jak radzić sobie ze skutkami smogu?

Jak radzić sobie za skutkami smogu?

Od kilku lat Polska utrzymuje niechlubną wysoką pozycję w rankingu najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie. Efekty odczuwamy wszyscy – powietrze złej jakości niekorzystnie oddziałuje na nasze zdrowie. Na negatywne skutki smogu narażone są zwłaszcza dzieci, osoby starsze oraz pacjenci z chorobami układu oddechowego i krążenia. Co może zrobić każdy z nas, aby ograniczyć oddziaływanie smogu na organizm?

• W dni w których występuje duże zanieczyszczenie powietrza (jego poziom sprawdzisz na naszej stronie – bezpośredni link) ogranicz wyjścia z domu do niezbędnego minimum!
Zamknij okna i sprawdź ich szczelność. W razie potrzeby dodatkowo je uszczelnij.

• Wprowadź do diety produkty bogate w witaminy C, E, A oraz z grupy B, flawonoidy, selen i kwas foliowy, które ograniczą skutki smogu dla naszego organizmu. Można je znaleźć w produktach, takich jak np. orzechy, kasza gryczana, banany, kapusta czy jajka, papryka, cytrusy, pomidory, awokado, ziarna zbóż, sałata, szpinak, kapusta, marchewka, dynia, rośliny strączkowe,gorzka czekolada, herbata i kawie.

• Oddychaj przez nos lub zakładaj maseczkę filtrującą.

• Rozważ zakup oczyszczacza powietrza lub roślin, które również dobrze oczyszczają powietrze, np. areka żółtawa, rafidofora złota, skrzydłokwiat, paproć, epipremnum złociste czy niektóre rodzaje dracen.

Kategoria: