Symboliczne rozpoczęcie prac wiertniczych

Zdjęcie grupowe przedstawiające od prawej strony: Arkadiusza Biedulskiego, prezesa UOS Drilling, burmistrz Wołomina Elżbietę Radwan, przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Górskiego, zastępcę burmistrza Wołomina Dariusza Szymanowskiego.

To historyczny moment dla Wołomina. 15 marca 2023 roku symbolicznie uruchomiono świder, by oficjalnie rozpocząć odwiert otworu badawczego GT-1 w celu poszukiwania i rozpoznania wód termalnych w Wołominie.

W wydarzeniu udział wzięła burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan wraz ze swoimi zastępcami: Dariuszem Szymanowskim i Łukaszem Markiem, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Górki, Łukasz Białczak, prezes Geotermii Polskiej, który pełni funkcję Inżyniera Kontraktu oraz Arkadiusz Biedulski, prezes wykonującej odwiert firmy UOS Drilling, radni oraz przedstawiciele gminnych spółek.

„Działamy z myślą o przyszłości naszego miasta. W dobie dyskusji o zmianach klimatu podejmujemy próbę poszukiwań odnawialnych źródeł energii. Geotermia to nie tylko ekonomiczna rewolucja w pozyskiwaniu energii – głównie ciepła, ale przede wszystkim szansa na znaczącą redukcję zanieczyszczenia powietrza” – mówiła w trakcie wydarzenia burmistrz Wołomina.

Specjalistyczne maszyny przez okres około 3 miesięcy będą drążyć otwór, z którego następnie zostaną pobrane próbki do analizy. Odpowiedź na pytanie, co kryje się na głębokości 1600 metrów (+/- 10%) pod ziemią poznamy do końca tego roku. Możliwości wykorzystania wód termalnych jest wiele, jednak najpierw musimy sprawdzić dokładnie ich parametry. To duża i skomplikowana inwestycja. Obecnie prowadzone prace wiążą się z pewnymi niedogodnościami dla mieszkańców, takimi jak wzmożony ruch pojazdów, hałas i pył w pobliżu placu budowy. Trudności są czasowe i znikną po zakończeniu prac, a teren zostanie uprzątnięty i przywrócony do stanu sprzed rozpoczęcia prac.

Inwestycja realizowana jest dzięki pozyskanym środkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz doświadczeniu spółek Geotermia Polska i UOS Drilling S.A

Zobacz galerię zdjęć z oficjalnego rozpoczęcia prac (kliknij na fotografię, aby ją powiększyć):